Europoslanci z devíti zemí Evropské unie v čele s Alternativou pro Německo (AfD) ve středu odpoledne v Bruselu založili novou frakci nazvanou Evropa suverénních národů. Ustavení frakce potvrdil ČTK europoslanec AfD Petr Bystroň. Součástí skupiny je i česká Svoboda a přímá demokracie (SPD) s europoslancem Ivanem Davidem. AfD novou frakci vytvořila poté, co s ní dosavadní spojenci kvůli skandálům a kontroverzním vyjádřením jejího volebního lídra Maximiliana Kraha o nacistických jednotkách SS odmítli spolupracovat. Krah prozatím zůstává mimo frakci.

Šéf maďarské strany Naše vlast László Toroczkai ve středu odpoledne na síti X uvedl, že frakce bude mít 28 poslanců z devíti zemí Evropské unie. Podle informací portálu Politico, který se odvolává na zdroje v AfD, ale zakládací dokumenty podepsalo prozatím 25 europoslanců z osmi států. Skupinu povede René Aust, který je šéfem delegace AfD v europarlamentu.

Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD k nové frakci uvedla, že ji tvoří především menší a nově založené strany, které zčásti patří ke krajní pravici. Deník Frankfurter Rundschau napsal, že ve skupině se sbratřili evropští pravicoví extremisté.

„Frakce vznikla v 16:50,“ sdělil ČTK Bystroň, který je českého původu. „Úspěch pro AfD. Volby posunuly rovnováhu v Evropském parlamentu, nyní existují čtyři pravicově konzervativní frakce. Je to v Evropě posun doprava a konec levicové většiny,“ dodal europoslanec AfD.

V rámci frakce Evropa suverénních národů se k AfD a české SPD podle dřívějších zpráv chtěli připojit europoslanci z maďarské Naší vlasti, bulharské strany Obrození, francouzské strany Znovudobytí!, litevské Unie lidu a spravedlnosti, polské Konfederace, slovenského hnutí Republika a španělské formace Se acabó la Fiesta (Večírek skončil; SALF).

Šéf strany Naše vlast László Toroczkai na síti X krátce před podpisem zakládacích dokumentů napsal, že se mohou přidat další. Zároveň oznámil, že kvůli protimaďarským postojům se do skupiny nedostalo nacionalistické uskupení S.O.S. Rumunsko. K frakci se také nepřipojilo všech šest europoslanců Konfederace. Polská europoslankyně Anna Brylkaová na X totiž napsala, že kvůli protipolským postojům některých členů AfD do frakce nevstoupí.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist