Pondělní rozsáhlý ruský vzdušný útok si na několika místech Ukrajiny vyžádal nejméně 20 mrtvých a desítky zraněných, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Nejméně devět mrtvých hlásí Kyjev, podle jehož starosty Vitalije Klička šlo o jeden z nejhorších útoků na metropoli od začátku invaze. Zásah tam utrpěla mimo jiné dětská nemocnice. V Kryvém Rihu v centrální části Ukrajiny útok zabil deset lidí. Rusko uvedlo, že útočilo na zařízení vojenského průmyslu a letecké základny, nikoliv na civilní cíle.

Ve všech ukrajinských oblastech byl dopoledne vyhlášen letecký poplach, výbuchy byly hlášeny i z dalších ukrajinských měst. „Ruští teroristé opět zaútočili raketami na Ukrajinu. Různá města: Kyjev, Dnipro, Kryvyj Rih, Slovjansk, Kramatorsk. Více než 40 raket různých typů. Byly poškozeny obytné budovy, infrastruktura a dětská nemocnice,“ napsal na síti Telegram prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj by měl „celý svět využít veškerého svého odhodlání, aby ruské údery konečně skončily“.

Ukrajinská prokuratura sdělila, že v Kyjevě zemřelo v důsledku ruského útoku devět lidí a 23 bylo zraněno. Na deset mrtvých a 41 zraněných si vyžádal útok na Kryvyj Rih, uvedl starosta města Oleksandr Vilkul. Podle něj město utrpělo několik zásahů, včetně administrativní budovy a průmyslového podniku. Jednoho mrtvého a šest zraněných hlásí také úřady v Dnipru.

Karas varuje před nebezpečím pro svět: Noví partneři Ruska jsou nevyzpytatelní

K situaci v zasažené kyjevské nemocnici Zelenskyj uvedl, že v sutinách jsou uvězněni lidé a že přesný počet zraněných a mrtvých stále není znám. „Nyní všichni pomáhají s odklízením trosek: lékaři, obyčejní lidé,“ dodal s tím, že Rusko „nemůže nevědět“, kam míří jeho rakety.

Úřady v Kyjevě k ruskému útoku dříve uvedly, že pracovala protivzdušná obrana a že trosky dopadly na řadů míst metropole, kde způsobily škody a v jednom případě požár.

„Je to jeden z nejhorších útoků. Vidíte, to je dětská nemocnice,“ řekl kyjevský starosta Kličko agentuře Reuters, když stál u těžce poškozené budovy. Na místě podle něj pracuje více než stovka záchranářů.

Ukrajinská energetická společnost DTEK uvedla, že v Kyjevě byly zcela zničeny nebo poškozeny tři transformátorové stranice a rovněž části rozvodné sítě.

Útok je neobvyklý tím, že jej ruské síly provedly za denního světla, v době dopravní špičky. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko při něm použilo mimo jiné hypersonické střely Kinžal.

Ruské ministerstvo obrany k útoku uvedlo, že cílil na vojenský průmysl a na základny ukrajinského letectva. Prohlášení ukrajinských představitelů o tom, že se Moskva zaměřuje na civilní cíle, jsou podle něj „naprosto nepravdivá“. Škody v Kyjevě způsobil „pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany“, dodalo ministerstvo s tím, že jde o „provokace“ Kyjeva, které mají v předvečer summitu NATO zajistit Ukrajině peníze ze Západu.

Rusko útočilo na Ukrajinu už v noci na pondělí. Ukrajinské letectvo ráno uvedlo, že byly použity čtyři střely s plochou dráhou letu Ch-101 odpalované z bombardérů Tu-95 a dvě střely Iskander-M. Tři střely Ch-101 byly podle letectva zničeny nad Žytomyrskou a Čerkaskou oblastí.

Karas varuje před nebezpečím pro svět: Noví partneři Ruska jsou nevyzpytatelní

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist