Maďarský premiér Viktor Orbán se v pátek 5. července setká v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ve čtvrtek o tom s odvoláním na svůj zdroj z maďarské vlády informoval maďarský servis Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). V úterý se Orbán setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Orbán, známý blízkými vztahy s Moskvou, Kyjev navštívil poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Cesta se navíc uskutečnila den poté, co se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě EU. To sice dává Budapešti jen malou reálnou moc, umožňuje jí ale ovlivňovat unijní agendu. „Cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým EU čelí, a proto první cesta vedla na Ukrajinu,“ napsal Orbán na Facebooku.

Spolu s Orbánem pojede podle RFE/RL i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který byl v Moskvě od začátku války podle propočtů webu nejméně pětkrát. Orbán patří k několika málo západním lídrům, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem. V Moskvě byl naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Šéf Evropské rady Charles Michel odmítl, že by měl Orbán mandát jednat v Moskvě jménem EU. Nad cestou se pozastavil i polský premiér Donald Tusk. „Rotující předsednictví EU nemá mandát k jednání s Ruskem jménem EU. Evropská rada má jednoznačný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je oběť. Žádná jednání o Ukrajině nelze vést bez Ukrajiny,“ napsal Michel na síti X. Tusk se Orbána přes síť X dotázal, zda jsou zvěsti o cestě do Moskvy pravdivé.

O plánované cestě maďarské delegace do Moskvy jako první informoval na síti X novinář Szabolcs Panyi. Maďarské vládní letadlo podle něj let z Budapešti do Moskvy a zpět absolvovalo už ve čtvrtek, na palubě byla nejspíš část Orbánovy delegace.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist