Čínské a ruské firmy vyvíjejí útočný dron podobný íránským šáhedům, které již Rusko používá ve své válce proti Ukrajině. S odvoláním na nejmenované evropské a americké zdroje o tom píše agentura Bloomberg. Peking je tak podle nich blíže k poskytnutí smrtící vojenské pomoci Rusku, před čímž ho především Washington varoval.

Firmy podle Bloombergu vedly už v minulém roce jednání o vývoji dronu podobného bezpilotnímu letounu Šáhed, letos už je hotová testovací verze, která by později mohla být poslána do Ruska. Ruská invazní vojska proti Ukrajině použila už tisíce podobných zbraní, které jsou relativně levné na výrobu, ale obrana proti nim je nákladná.

Spojenci Ukrajiny se obávají, že Čína by podobné drony mohla být schopná produkovat v mnohem větší míře než Írán nebo Rusko. Moskva nyní v produkci stále spoléhá na země jako Severní Korea nebo Írán, na Čínu pak v dodávkách kritických komponentů.

Tank americké výroby zasáhl nejspíš ruský dron, z hořícího stroje unikla tříčlenná posádka

Čína se snaží při každé příležitosti argumentovat, že je neutrálním hráčem ve válce na Ukrajině. Realita je ale taková, že poskytuje dlouhý seznam komponentů dvojího použití (civilního i vojenského – pozn. ČTK), které umožňují Rusku vyrábět drobnou elektroniku i součásti zařízení pro válku na Ukrajině,“ řekla Bloombergu americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová.

Ruské ministerstvo obrany a zahraničí americké agentuře odmítlo k věci poskytnout vyjádření.

Mluvčí čínské ambasády ve Spojených státech Liou Pcheng-jü uvedl, že „je poměrně jasné, kdo v mezinárodním společenství volá po dialogu a usiluje o mír (na Ukrajině) a kdo boj přiživuje a podněcuje spory“. Čína podle něj stranám války na Ukrajině neposkytuje zbraně a export artiklů „dvojího použití“ přísně kontroluje.

Tank americké výroby zasáhl nejspíš ruský dron, z hořícího stroje unikla tříčlenná posádka

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist