Několik amerických guvernérů za Demokratickou stranu, kteří se ve středu večer osobně setkali s prezidentem Joem Bidenem, vyjádřilo důvěru v jeho schopnost zastávat nejvyšší úřad v zemi a podpořilo jeho kandidaturu do listopadových voleb. Uvedli také, že s prezidentem upřímně a otevřeně hovořili o jeho slabém vystoupení v televizní debatě z minulého týdne. Informovaly o tom v noci na čtvrtek tiskové agentury. Bidenův výkon v duelu s exprezidentem Donaldem Trumpem, jejž americká média označují za debakl či katastrofu, vyvolal v řadách demokratů paniku a vedl i k výzvám, aby se Biden vzdal stranické nominace do listopadových prezidentských voleb.

Biden se v Bílém domě více než hodinu setkával osobně i online s 24 guvernéry ze své strany. Guvernéři při odchodu novinářům řekli, že rozhovor byl „upřímný“ a že prezidentovi sdělili i své znepokojení, které v nich vzbudil jeho poslední výkon před televizními kamerami. Nepřipojili se však k některým svým spolustraníkům, kteří volají po jeho odstoupení z klání o Bílý dům. Agentura Reuters nicméně připomněla, že před reportéry předstoupili jen tři z desítky šéfů amerických států, kteří se s prezidentem setkali v Bílém domě tváří v tvář.

„Prezident je naším kandidátem. Prezident je lídrem naší strany,“ prohlásil guvernér státu Maryland Wes Moore. Dodal, že Biden během schůzky „velmi jasně řekl, že do toho (voleb) jde proto, aby vyhrál“. Také guvernérka za stát New York Kathy Hochulová po setkání prohlásila, že má v prezidenta důvěru.

Tim Walz, guvernér státu Minnesota a předseda asociace demokratických guvernérů, novinářům podle agentury Reuters řekl, že Bidenův výkon proti jeho republikánskému vyzyvateli Trumpovi minulý čtvrtek byl špatný. Dodal však, že podle jeho mínění je Biden pro výkon úřadu způsobilý. „Samozřejmě, že jsme, podobně jako mnoho Američanů, trochu znepokojeni. Jsme znepokojeni, protože hrozba Trumpova prezidentství není jen teoretická,“ řekl Walz a dodal, že předchozí Trumpovo působení v úřadu provázely „chaos a destrukce“.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom, který se setkání v Bílém domě zúčastnil také osobně, zveřejnil svou reakci až na sociální síti X: „Dnes večer jsem od prezidenta slyšel tři slova – jde do toho. Takže já také,“ uvedl Newsom.

Bidenův volební tým uvedl, že prezident na schůzce zopakoval své odhodlání „porazit v listopadu u volebních uren existenční hrozbu Donalda Trumpa“. „Všichni zúčastnění zopakovali společný závazek, že udělají vše pro to, aby prezident Biden a viceprezidentka (Kamala) Harrisová v listopadu porazili Donalda Trumpa,“ uvedl prezidentův tým v prohlášení.

V táboře demokratů vyvolalo Bidenovo nevydařené televizní vystoupení během uplynulého týdne debaty o tom, zda by jej na pozici stranického kandidáta neměl někdo nahradit. Prezident tyto úvahy zatím striktně odmítá a i ve středu své stanovisko zopakoval v hovoru s pracovníky svého volebního štábu. Bidena v úterý vyzval k odstoupení z boje o Bílý dům člen Sněmovny reprezentantů Lloyd Doggett, jenž tak učinil veřejně jako první kongresman za Demokratickou stranu. Ve středu se k němu s podobnou výzvou připojil další demokratický zákonodárce Raúl Grijalva.

Nejnovější průzkum listu The New York Times (NYT) ukázal, že Trumpův náskok na Bidena po nejistém výkonu současného prezidenta v předvolební debatě narostl na šest procentních bodů, což pro exprezidenta značí nejlepší výsledek v sondážích připravovaných pro NYT od roku 2015.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist