Celkem sedm lidí zemřelo a nejméně stejný počet dalších osob utrpěl zranění na jihu Slovenska při čtvrteční srážce rychlíku EC 279 z Prahy do Budapešti s linkovým autobusem. Informovalo o tom na Facebooku operační středisko slovenské záchranné služby, které upravilo původní informaci o čtyřech mrtvých. Mluvčí slovenského národního vlakové dopravce ZSSK Dominik Drevický ČTK řekl, že žádná z obětí necestovala ve vlaku a podle informací českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi rovněž nejsou čeští občané. Generální ředitel Českých drah (ČD) Michal Krapinec na sociální síti napsal, že strojvedoucí ČD byl s lehkými popáleninami ošetřen na místě.

Podle informací HN byla při nehodě vážně poškozena i lokomotiva 380.004 Českých drah. Podle snímků z místa nehody má ohořelé přední čelo, český strojvedoucí utrpěl podle zdroje z ČD popáleniny na ruce. Autobus byl nárazem a ohněm zničen kompletně.

Nehoda se stala na železničním přejezdu nedaleko Nových Zámků okolo 17:00. Příčina nehody, při které se autobus roztrhl na dvě části, se stále vyšetřuje, podle neověřených informací veřejnoprávní stanice RTVS ji však zavinila nefungující zvuková a světelná signalizace na železničním přejezdu.

Podle informací serveru MY Nové Zámky po trati v místě projížděly dva vlaky v opačných směrech. Autobus nejprve stál před přejezdem a závorami, které byly dole. Po přejetí prvního vlaku se však závory zvedly a autobus vjel do kolejiště, kde do něj narazil druhý vlak. Informaci o průběhu nehody však zatím nekomentovaly slovenské úřady.

Podle Drevického ve vlaku bylo přes 100 cestujících. Lokomotiva patřila ČD a vlaková souprava zase ZSSK, stejně jako vlakový personál. ZSSK uvedla, že pro cestující z vlaku zajistila náhradní dopravu do Štúrova, které leží na mezinárodním železničním koridoru z Prahy do Budapešti. Kvůli nehodě byl provoz vlaků mezi Novými Zámky a Dvory nad Žitavou přerušen. ZSSK tam nasadilo náhradní autobusovou dopravu.

Podle videí z místa po nehodě stoupal vysoko k nebi černý dým a cestující z vlaku odcházeli kolem kolejí. Na řízenou evakuaci většina z nich nečekala. Autobus patřící společnosti Arriva se nárazem rozlomil: zadní část byla odmrštěna vedle kolejí, přední vlak tlačil celou dobu před sebou. Pak začala hořet a chytila od ní i lokomotiva.

„Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, zraněným přeji co nejrychlejší zotavení,“ napsal šéf slovenského resortu vnitra Šutaj Eštok na Facebooku.

Zraněné záchranáři rozvezli do nemocnic v Levicích, Galantě, Komárně, Nitře a Bratislavě. V Nových Zámcích po středeční průtrži mračen nemocnice nefunguje, upozornil server sme.sk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist