Opoziční hnutí ANO založí novou frakci v Evropském parlamentu (EP), detaily oznámí příští týden. Předseda ANO Andrej Babiš to ve čtvrtek řekl v rozhovoru pro televizi CNN Prima News a oznámil na svých profilech na sociálních sítích. Zatím neuvedl, s kým bude hnutí ve frakci spolupracovat. Programem nové skupiny bude podle Babiše suverenita, bezpečnost, boj proti nelegální migraci a pro změnu Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu). Každá politická skupina v europarlamentu, v níž se poslanci sdružují podle své politické příslušnosti, musí mít nejméně 23 poslanců ze sedmi zemí EU. ANO bude mít v nově zvoleném parlamentu sedm zástupců.

Minulý týden Babiš oznámil, že ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program. Podle šéfky frakce Valérie Hayerové je odchod ANO z Renew Europe dlouho očekávaným rozvodem. Na sociální síti X tehdy dodala, že ANO zvolilo populistickou cestu neslučitelnou s hodnotami a identitou liberálů.

Babiš dnes zopakoval, že se ANO snažilo prosadit svůj program, ale v Renew Europe ani ALDE se jim to nepodařilo. Kvůli tomu se hnutí rozhodlo založit v Evropském parlamentu novou frakci. "Bude to poprvé v historii, co nějaký český politický subjekt založí novou frakci," prohlásil v CNN Prima News bývalý premiér. Detaily ANO sdělí příští týden, zřejmě v pondělí. "Uvidíme, bude to napínavé, kolik se nám podaří přesvědčit dalších poslanců," dodal.

V médiích se už dříve objevily informace, že ANO o vzniku nové frakce jedná s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či slovenskými vládními stranami Směr Roberta Fica a Hlas, založeném současným prezidentem Petrem Pellegrinim. Dosavadní či nové frakce parlamentu musejí svůj název a složení oznámit do 15. července. Od 16. do 19. července se ve Štrasburku uskuteční ustavující plenární zasedání nového Evropského parlamentu, který tvoří 720 europoslanců. Ti zvolí svého předsedu a 14 místopředsedů, kvestory, předsedy a místopředsedy výborů a delegací.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist