Při útoku izraelské armády na dům v uprchlickém táboře Šatí u města Gaza v noci na úterý zemřelo nejméně 13 lidí, včetně sestry šéfa palestinského hnutí Hamás Ismáíla Haníji. Informoval o tom deník Haarec. Izraelská armáda podle deníku uvedla, že cílila na teroristy, z nichž někteří byli zapojeni do loňského říjnového útoku na Izrael, jímž tato válka v Pásmu Gazy začala, i do zadržování rukojmích.

Haarec napsal, že při útoku v Šatí zahynulo nejméně devět lidí z Haníjovy rodiny a že sestra Zahar neměla žádnou oficiální funkci v hnutí Hamás. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že Haníja má více sester, z nichž tři se provdaly za izraelské Araby a žijí v Izraeli. Dvě z nich dostaly mimo jiné v minulosti osmiměsíční podmíněné tresty za to, že nelegálně navštívily rodinu v Gaze.

V dubnu izraelská armáda v oblasti tábora Šatí zabila tři syny politického lídra Hamásu Haníji, který dlouhodobě žije v Kataru. Amír, Muhammad a Hazím byli podle armády terčem útoku proto, že byli identifikováni jako členové vojenského křídla Hamásu v Gaze. Armáda nekomentovala zprávy, že při úderu zemřelo také několik Haníjových vnoučat.

Katarská televize al-Džazíra posléze zveřejnila video, na němž se Haníja o zabití svých tří synů a několika vnoučat dozvěděl. Bez známky emocí ve tváři se jen pomodlil a řekl: „Pokračujme v práci.“ Byl právě na návštěvě zraněných Gazanů v nemocnici v katarské metropoli Dauhá. „Jsem vděčný Bohu za čest, kterou mi prokázal smrtí tří mých dětí a několika mých vnoučat. Mým synům se dostalo této pocty,“ řekl vůdce Hamásu telefonicky al-Džazíře. Dodal, že od začátku války v Gaze bylo zabito 60 členů jeho rodiny. Syny označil za mučedníky, kteří „zemřeli na cestě k osvobození Jeruzaléma a mešity Al-Aksá“.

Válka v Gaze začala útokem Hamásu na Izrael loni 7. října, kdy palestinští ozbrojenci zabili téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do Gazy jako rukojmí. Víc než stovku z nich propustili při dosud jediném příměří na konci listopadu výměnou za asi 250 Palestinců z izraelských věznic. Při izraelské ofenzivě od října zemřelo podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem přes 37 600 Palestinců, většinou civilistů, a dalších víc než 86 000 tamních obyvatel utrpělo zranění. Tisíce dalších těl zřejmě zůstávají v sutinách domů zničených izraelským bombardováním.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist