Americký federální soudce v pátek nařídil použít osobní majetek hlasatele konspiračních teorií Alexe Jonese k odškodnění pozůstalých po masové střelbě z roku 2012. Informovala o tom agentura AP. Jones šířil divoké spekulace o tom, že se masakr nestal, a soudy ve dvou státech mu v roce 2022 uložily zaplatit rodinám zastřelených na 1,5 miliardy dolarů (skoro 35 miliard Kč).

O majetku známého konspirátora se dnes rozhoduje u specializovaného soudu v texaském Houstonu. Budoucnost jeho mediální platformy Infowars zůstávala nejistá, neboť soudce Christopher Lopez zatím nerozhodl o tom, co se má stát s majetkem Jonesovy společnosti Free Speech Systems, která je mateřskou společností Infowars.

Jones i Free Speech Systems v návaznosti na předloňské verdikty o odškodném vyhlásily bankrot, přičemž Jones uváděl, že na zaplacení odškodného nemá. Pozůstalí po obětech střelby pak ve snaze získat své peníze požádali soud, aby rozhodl o likvidaci Jonesova majetku, což nyní Lopez alespoň částečně podpořil.

Spor souvisí s útokem na škole Sandy Hook ve státě Connecticut, kde 20letý pachatel v prosinci 2012 zastřelil 20 dětí a šest dospělých. Jones po útoku prostřednictvím svých mediálních kanálů přiživoval konspirační teorii, že střelba byla zinscenovaná ve snaze regulovat držení zbraní v USA. Tvrdil rovněž, že rodiče zabitých dětí jsou "krizoví herci".

Nebyla to zdaleka jediná konspirační teorie, kterou tvář Infowars za poslední dekády šířila. AP jej v novém profilu označuje za "krále konspirací" a připomíná i jeho spekulace o bombovém útoku v Oklahoma City v roce 1995 nebo teroristických útocích z 11. září 2001. Za roky ve veřejném prostoru si ovšem Jones vybudoval mediální impérium, jehož roční tržby, pocházející především z prodeje doplňků stravy, dosahovaly až 80 milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist