Tokijská radnice vyvíjí oficiální seznamovací aplikaci, která si klade za cíl vytvořit nové manželské páry a pomoci s dlouhodobě klesající porodností, informovala agentura AP. Městská správa japonské metropole již pro potenciální páry provozuje online poradenství. Aplikace s názvem Tokyo Futari Story (volně přeloženo jako Příběh dvou v Tokiu) by podle úřadů měla být dostupná později tento rok. Využívat ji bude možné na telefonu i na webovém prohlížeči, uvedli zástupci radnice.

Japonská média dříve informovala, že k registraci do nové aplikace nebude nutné jen ověření identity v podobě například fotografie řidičského průkazu, ale i kopie daňové evidence k doložení příjmů či podepsaný souhlas s tím, že registrovaná osoba je připravena se vdát nebo oženit. Tokijská radnice se k těmto informacím zatím nevyjádřila. Úřady též nekomentovaly spekulace médií, zda bude nutné při registraci uvést výšku, povolání a dosažené vzdělání.

Ve 125milionovém Japonsku se uzavírá čím dál méně manželských svazků a porodnost je rekordně nízká, jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Minulý rok bylo v asijské zemi uzavřeno 474 717 manželství, což představuje meziroční pokles o více než 30 000. Počet narozených dětí klesl z předloňských 770 759 na 727 277 v roce 2023.

Na celonárodní úrovni se japonská vláda pokouší vyřešit problém nízké porodnosti finanční podporou rodin s dětmi a zřizováním podpůrných zařízení pro péči o děti, píše AP. Rovněž se uvolnily zákony v oblasti migrace, aby do asijské země proudilo více zahraničních pracovníků.

V období takzvaného babyboomu v 70. letech Japonsko zaznamenávalo více než dva miliony porodů ročně, od nového století porodnost ale prudce klesá. Podle odborníků může být na vině japonská pracovní kultura, která vede k nepřiměřeně dlouhé době strávené v práci, kvůli čemuž mají lidé méně příležitostí se seznámit. Řada Japonců také považuje výchovu dítěte za příliš finančně náročnou.

Tokijská radnice dlouhodobě sponzoruje akce, na nichž se nezadaní mohou seznámit a zadaní poradit se vztahovými odborníky. Zamilované dvojice si současně mohou nechat příběhy svého prvního seznámení zvěčnit v podobě japonského komiksu manga, případně o něm nechat napsat píseň.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist