V nizozemských volbách do Evropského parlamentu zvítězila koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), která získala osm mandátů, ukázaly první odhady zveřejněné veřejnoprávní televizní stanicí NOS. O jeden mandát méně má krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Jak nicméně poznamenali experti, u odhadů může být chybovost až jeden mandát, a je tedy možné, že vítězné strany mohou být dvě a získat stejný počet křesel.
Nizozemci vybírali celkem 31 europoslanců, je to o pět více než při volbách v roce 2019. Nárůst způsobil odchod Británie z EU, po kterém se měnily počty europoslanců jednotlivých zemí, a jde rovněž o reakci na demografický vývoj v Nizozemsku. Skutečné výsledky budou zveřejněny až po uzavření poslední volební místnosti v EU, což nastane v neděli ve 23:00 v Itálii.
Zisk sedmi křesel je pro Wildersovu PVV a Wilderse, který je známým kritikem EU, imigrace, islámu i pomoci Ukrajině, velký úspěch. V současném Evropském parlamentu totiž Wildersova strana žádného zástupce neměla. Čtyři mandáty podle odhadů získala současná vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, tři mandáty Křesťanskodemokratická výzva (CDA) a stejný počet křesel má mít i levicově liberální až středová strana Demokraté 66 (D66).
Zásadní hlasování pro Česko i pro EU. O čem rozhodnou volby do Evropského parlamentu
Dva mandáty pak přísluší Hnutí zemědělců a občanů (BBB). Po jednom mandátu by měly získat Strana za práva zvířat (PvdD), sociálně liberální strana Volt, křesťanskodemokratická strana Nová společenská smlouva (NSC), která vznikla teprve loni v létě, a konzervativní protestantská strana Státní reformovaná strana (SGP).
Jde sice jen o odhady z jedné země EU, nicméně podle expertů mohou poskytnout první pohled na to, jaká je politická nálada na kontinentu. Před volbami se hojně spekulovalo o tom, že v novém europarlamentu posílí strany krajní pravice.
Odhadovaná účast je 44 procent, což je více než v roce 2019, kdy byla 42 procent. Jde o hodnotu někde uprostřed mezi státy EU, před pěti lety byla nejvyšší účast v Belgii (88 procent), kde je ale hlasování povinné, a nejnižší na Slovensku (23 procent).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist