Společnost SpaceX na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou, jakkoli ze záběru kamery bylo patrné, že z ní odlétají menší úlomky. Podle majitele SpaceX Elona Muska plavidlo po krátkém letu do vesmíru přistálo v oceánu s poškozeným křídlem.
„Přistání na vodě potvrzeno!“ oznámila SpaceX na sociální síti X přibližně 70 minut po startu. Společnost téměř po celou dobu návrat z kosmu vysílala z kamery umístěné na lodi, kvůli poškození při průletu atmosférou ale v přenosu nebylo přistání dobře vidět. Nebylo tudíž zcela jasné, zda raketa úspěšně provedla přistávací manévr, při kterém se má otočit motory dolů a velmi pomalu klesnout na hladinu.
Super Heavy has splashed down in the Gulf of Mexico pic.twitter.com/hIY3Gkq57k
— SpaceX (@SpaceX) June 6, 2024
Podle Muska se „měkké přistání“ podařilo. „Blahopřeji týmu SpaceX k epickému úspěchu,“ uvedl. Pro jeho společnost jde o další milník ve vývoji programu, který si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v programu Artemis. To je plánované na září 2026.
Vesmírný příběh emigranta Tomáše Svítka. Muže, který propojil Muska s Bezosem a vyvíjí rakety pro NASA
Při poslední zkoušce v březnu letělo plavidlo Starship, které vynáší nosná raketa Super Heavy, asi 50 minut, načež se rozpadlo při návratu atmosférou. Tehdy se nepodařilo loď správně natočit, aby ji co nejlépe chránila vrstva odolná vůči extrémním teplotám vznikajícím při klesání.
Ve čtvrtek bylo plavidlo při klesání výrazně stabilnější, průlet atmosférou ale nebyl zcela bez problému. Když se dostalo do výšky asi 55 kilometrů nad zemským povrchem, začalo být ze záběrů kamery patrné, že se při teplotách nad 1000 stupňů Celsia rozpadá jedno ze čtyř polohovatelných křídel. Musk po přistání uvedl, že loď přišla o část „kachliček“, které tvoří její tepelný štít, a doletěla s „poškozenou klapkou“.
Starship weighs 5000 tons on liftoff
— Elon Musk (@elonmusk) June 6, 2024
pic.twitter.com/HSxBYquSNK
Dopravní systém dlouhý 122 metrů odstartoval z kosmodromu na jihu Texasu v 07:50 místního času (14:50 SELČ). Plán mise kopíroval březnový test, přičemž Starship po startu zamířila na východ přes Mexický záliv a vystoupala až do výšky kolem 200 kilometrů nad povrchem. Přistání bylo plánované v Indickém oceánu západně od Austrálie.
První úspěch si SpaceX připsala už krátce po startu, když se raketa Super Heavy po oddělení od vesmírné lodi snesla na hladinu Mexického zálivu. Při předchozích testech byly tzv. boostery zničeny za letu.
Společnost navrhla systém Starship tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru. Jde o dosud největší postavený systém svého druhu a také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – 33 raketových motorů Raptor pohání nosný stupeň, zatímco kosmická loď má šest stejných jednotek. Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až 100 lidí či velké množství nákladu a vybavení.
Loď Boeingu se připojila k ISS
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se ve čtvrtek úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci prvního letu s posádkou. Plavidlo do vesmíru vyneslo dva astronauty, Barryho "Butche" Wilmora a Sunitu "Suni" Williamsovou, kteří v živém vysílání krátce před 22:00 SELČ propluli z modulu do prostor orbitální stanice. Úspěch operace představuje podle agentury Reuters klíčový test konkurenceschopnosti amerického Boeingu se společností SpaceX miliardáře Elona Muska.
Připojení vesmírné lodi se podařilo navzdory dřívější ztrátě pěti naváděcích trysek z celkového počtu 28. Incident nesouvisel s dřívějšími úniky hélia z pohonných systémů, se kterými se Starliner potýkal ještě na Zemi, uvedl programový manažer NASA pro komerční lety s posádkou Steve Stitch.
Starliner docking confirmed!
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) June 6, 2024
The #Starliner crewed spacecraft docked to the @Space_Station at 1:34pm ET with @NASA_Astronauts Butch Wilmore and Suni Williams. pic.twitter.com/rTzuUHdABm
Testovaná loď navázala kontakt s ISS ve výšce 420 kilometrů nad Indickým oceánem ve 19:34 SELČ. "Připojit se k velkému nebeskému městu je skvělé," vzkázal Wilmore řídícímu středisku v texaském Houstonu krátce poté, co se Starliner k ISS připojil.
Po zhruba hodině a půl se Williamsová a Wilmore protáhli úzkým průlezem a s nadšením se přivítali se sedmi členy posádky - čtyřmi americkými kolegy a třemi ruskými kosmonauty. Pro oba astronauty to bylo potřetí, co se ocitli na palubě stanice.
"Bylo to takové skvělé přivítání, takový malý taneční večírek," řekla Williamsová, která při přesunu do stanice tančila, zatímco jí v mikrogravitaci divoce vlály vlasy.
Boeing plánuje, že dvojice zůstane k Mezinárodní vesmírné stanici připojená osm dní, než se vydá zpátky na Zemi. Jejich mise skončí dopadem s pomocí padáků v poušti na jihozápadě USA. Bude to poprvé, co toto místo NASA pro astronauty využije.
Vesmírná loď s astronauty odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve středu a k ISS dorazila po 26 hodinách letu. Znovu použitelný modul ve tvaru kapky pojmenovaný Calypso ve středu do vesmíru dopravila raketa Atlas V vyrobená United Launch Alliance (ULA), společným podnikem společností Boeing a Lockheed Martin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist