Den osmistý dvacátý pátý, 28. května 2024

V posledních dvou letech už tolik nepotřebuji profesionální průzkumy veřejného mínění Ukrajinců – pro můj neprofesionální pohled mi stačí mé účty na sociálních sítích, respektive moji „přátelé“ tam. Pozorováním změn jejich nálad, objektů pozornosti a intonací si pro sebe vyvozuji závěry.

Mnoho zpráv shromažďuji ve svém osobním archivu – bývají velmi živé a objevné. Teď bych rád citoval své přátele na sociálních sítích, jejich příběhy – nejsou horší, často jsou naopak mnohem názornější a hlubší než studie sociálních psychologů. Zprávy mých krymských přátel jsou lakonické – nejčastěji jsou to fotografie krymské krajiny, moře a hor. Jedna moje známá, která žije v nádherné vesničce u moře, ale od velkého světa téměř odtržené, mi říká: „Ani nevím, proč si vedu profil na Facebooku. Máme tu tolik špehů – jen proto, že tam mám ukrajinské nebo evropské přátele, by si mě mohli pěkně podat. Ale u nás na Krymu je takové dusno, takové omezení, takový nedostatek kyslíku! Tak zveřejňuji své fotky, pořád dokola.“

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.