Německo a Francie navrhují v příštích pěti letech výrazně posílit konkurenceschopnost Evropské unie, udržet její hospodářský a technologický potenciál a masivně investovat do zelených a digitálních technologií. V úterý se na tom v braniborském Mesebergu pod vedením spolkového kancléře Olafa Scholze a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona shodla německo-francouzská ministerská rada. Scholz s Macronem již v pondělí ve společném článku v deníku Financial Times vyzvali Evropskou unii k reformám, pokud chce ve světové konkurenci uspět.

„Evropa nesmí zůstat pozadu: chceme zůstat průmyslovým a technologickým motorem a být světovým lídrem zelených a digitálních technologií zítřka. Jako nejsilnější společný trh světa budeme usilovat o ambiciózní, robustní, otevřenou a udržitelnou obchodní politiku,“ uvádí agenda konkurenceschopnosti a růstu, na které se vládní představitelé Francie a Německa dohodli. „Navíc musíme zajistit, aby Evropa byla dostatečně silná, aby mohla čelit nových hrozbám,“ zmiňuje agenda s požadavkem integrace obranných sektorů unijních států.

Evropskou unii čekají v červnu volby do Evropského parlamentu, ze kterých vzejde i nová Evropská komise. Francouzští a němečtí vládní činitelé předem nové komisi slibují podporu s prosazováním programu růstu. „Nová komise bude mít během budoucího mandátu silnou podporu Francie a Německa v rozvoji a zavádění těchto cílů,“ ujišťuje agenda.

Dokument poukazuje na to, že sama Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové odhaduje, že ve srovnání s investicemi za poslední desetiletí budou potřeba dodatečné finance ze soukromých i veřejných zdrojů ve výši 620 miliard eur ročně, aby EU naplnila své zelené a energetické vize Green Deal a RePowerEU. Navíc je podle komise potřeba dalších 125 miliard eur ročně k zajištění investic do digitalizace.

Green Deal? V Evropě na něj teď nejsou peníze, musíme projít ekonomickou transformací, říká pirát Kolaja

Agenda, kterou ministerská rada pod Scholzovým a Macronovým předsednictvím přijala, požaduje posílení Green Dealu, aby se EU stala prvním klimaticky neutrálním kontinentálním blokem světa. Dokument volá také po snížení strategických závislostí a učinění Evropy globálním lídrem v umělé inteligenci, kvantových technologiích, v letectví a výzkumu kosmu, biotechnologiích, robotice či v chemickém sektoru.

Agenda zmiňuje také potřebu odstranit zbývající bariéry na jednotném unijním trhu a také vyřešit fragmentaci sektoru mobilních sítí, aby mohlo být možné naplno využít potenciál mobilní technologie 5G.

Green Deal? V Evropě na něj teď nejsou peníze, musíme projít ekonomickou transformací, říká pirát Kolaja

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist