Ukrajina určitě přešla do defenzivy, o osvobozování okupovaných území nemůže být řeč,“ popisuje současnou situaci na válečné frontě politolog z Institutu mezinárodních studií FSV UK Jan Šír. „Ukrajinci jakkoliv přecházejí do obrany, tak minimálně v Charkově nezvládli postavit první obranou linii, protože Rusové prošli minimálně přes státní hranici,“ dodává.

Podle politologa je ukrajinská ztráta první linie závažná kvůli možnému postupu Rusů do Charkovské oblasti. „Momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by Charkov měl padnout. Může se ale opakovat situace z března a dubna roku 2022, kdy se Rusové dostali do vzdálenosti na dostřel města, a byli ho tak schopni efektivně terorizovat, ostřelovat, páchat tam velké škody a zásadním způsobem komplikovat život civilní populace. A to je scénář, který určitě hrozí,“ tvrdí.

Ukrajinská armáda trpí nedostatkem mladých vojáků, politolog Šír ale kromě odvodové věkové hranice poukazuje na další problém. „Ukazuje se, že ti, kteří chtěli bojovat – autentičtí patrioti, kteří měli nejen odhodlání, vůli, potřebu, ale zároveň i dovednosti, už na frontě jsou. Teď už Ukrajinci musejí nabírat ty, kteří bojovat nutně nechtěli, nebo ty, kteří jsou přesvědčeni, že mohou obraně státu napomoci jinak,“ vysvětluje odborník.

Ukrajinci s ATACMS potopili ruskou minolovku. Dokáží to jen některé varianty zbraně

Naopak v případě Ruska patří mobilizace vojáků podle Šíra mezi jeho silné stránky: „S tím se samozřejmě pojí odlišná strategická kultura, odlišná míra a úcta k lidskému životu. To není něco, co by třeba (ruské – pozn. red.) velitele, kteří vojáky posílají na zteč, potažmo na smrt, nějakým výrazným způsobem trápilo,“ podotýká politolog.

Ukrajinci s ATACMS potopili ruskou minolovku. Dokáží to jen některé varianty zbraně

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist