Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafáh pro neomezený přísun humanitární pomoci. Izrael má také umožnit přístup do Pásma Gazy vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích. Podnět k haagskému tribunálu podala Jihoafrická republika, která židovský stát u ICJ už od prosince viní právě z genocidy. Rozhodnutí ICJ jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly. Rozsudek v pátek kromě JAR uvítala palestinská samospráva i radikální islamistické hnutí Hamás, s nímž Izrael v Pásmu Gazy válčí.

„Izrael musí okamžitě zastavit ofenzivu v Rafáhu, stejně jako každou jinou akci v (oblasti) Rafáhu, která by palestinské skupině v Pásmu Gazy přivodila takové životní podmínky, jež by mohly způsobit fyzické zničení, úplné či částečné,“ pronesl předseda ICJ Navaf Salám. Rozsudek podpořilo 13 z 15členného panelu soudců z celého světa – proti hlasovali zástupci Ugandy a samotného Izraele.

Izrael svoji ofenzivu v Rafáhu hájí nutností zlikvidovat poslední prapory Hamásu, které na jeho území loni spáchalo krvavé teroristické útoky. Izraelská vláda včetně premiéra Benjamina Netanjahua v minulosti opakovaně prohlásila, že v naplnění tohoto cíle jí nezabrání „žádná síla na světě“.

Mluvčí izraelské vlády David Mencer v pátek stanici BBC řekl, že Izrael se verdiktu soudu nepodvolí. „Na světě neexistuje síla, která by nás donutila spáchat veřejnou sebevraždu, protože nic jiného to neznamená, máme-li zastavit naši válku proti Hamásu.“ Lídr izraelské opozice Jair Lapid pak rozsudek označil za „morální selhání a katastrofu“, když panel soudců nařídil pouze zastavit izraelskou ofenzivu, a nikoliv propuštění izraelských rukojmích držených islamistickým hnutím Hamás a neuznal izraelské právo na sebeobranu. „Na světě není země, která by na takový útok nereagovala silou,“ uvedl Lapid s odkazem na teroristické útoky Hamásu z loňského října.

Jihoafrické ministerstvo zahraničí rozsudek ICJ označilo za průlomový. „Nařízení je závazné a Izrael se mu musí podřídit,“ uvedla podle Reuters Jihoafrická republika a dodala, že ohledně vymáhání rozsudku se obrátí na Radu bezpečnosti OSN. Ta může „vydat doporučení nebo rozhodnout o opatřeních“, pokud se nějaká země rozsudkem ICJ neřídí a jiná strana radu požádá, aby se do věci vložila. Obdobně se vyjádřil i ministr zahraničí Jordánska Ajmán Safádí, RB OSN podle něj musí převzít odpovědnost „skoncovat s beztrestností Izraele a dvojími standardy při uplatňování mezinárodního práva“. Stálým členem RB OSN s právem veta jsou rovněž Spojené státy, největší partner Izraele na mezinárodní scéně.

V Rafáhu se ke konci dubna ukrývalo asi 1,4 milionu Palestinců, z toho kolem 800 tisíc z města podle odhadů OSN odešlo v posledních týdnech poté, co izraelská armáda vydala evakuační příkazy a Rafáh se stal dalším ohniskem bojů v Pásmu Gazy. Panel soudců ICJ však podle Saláma „není přesvědčený“, že by infrastruktura a humanitární podmínky Palestinců vysídlených z Rafáhu do severněji položených oblastí v Gaze byly dostačující a nepředstavovaly další riziko jejich újmy.

Palestinská samospráva se sídlem na Západním břehu Jordánu dnes rozhodnutí ICJ podle Reuters uvítala – představuje podle ní mezinárodní shodu na tom, že Izrael by měl válku v Pásmu Gazy ukončit.

Předseda ICJ Salám se ve čtení rozsudku několikrát odvolal na předchozí rozhodnutí tribunálu z letošního ledna a března, které vyzývaly Izrael, aby se vyvaroval genocidních akcí vůči Palestincům a neomezoval přísun potřebné humanitární pomoci. Izrael obvinění z páchání genocidy odmítá a soud ve věci zatím nerozhodl, zamítl však izraelskou žádost, aby věc zcela smetl ze stolu. Rozhodnutí ICJ uvítal rovněž Hamás, který podle Reuters dodal, že bude eventuálně spolupracovat s vyšetřovacími týmy OSN, které by se do Gazy podle rozsudku měly dostat.

Izrael zahájil bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na jihoizraelské obce 7. října, při kterém bojovníci zabili na 1200 lidí a zajali více než 250 rukojmích. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně. V Pásmu Gazy je podle údajů deníku Haarec stále zadržováno 128 rukojmích, z nichž 39 je podle dostupných informací po smrti.

Podle čtvrtečního hlášení ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem přišlo při izraelské ofenzivě o život nejméně 35 800 Palestinců a 80 011 jich bylo zraněno. Další tisíce těl zřejmě zůstávají v sutinách zborcených budov. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, ačkoliv orgány OSN je označují za věrohodné.

Dnešní situace v Pásmu Gazy je podle soudců ICJ „katastrofická“ a horší než v lednu, kdy se tribunál ve věci vyjádřil poprvé, a soud proto dal za pravdu podnětu JAR, podle něhož si případ žádal další přezkoumání poté, co Izrael zahájil své operace v Rafáhu. Vysoký představitel izraelského ministerstva spravedlnosti Noam Gilard JAR před ICJ obvinil, že má „postranní motivy“, když izraelské stažení z Rafáhu žádá – Jihoafrická republika podle něj chce zajistit „vojenskou výhodu pro svého spojence Hamás, jehož porážku si nepřeje“, píše Al-Džazíra. Izraelská diplomacie už v lednu označila JAR za „právní křídlo“ Hamásu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist