Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk uvedl, že Ukrajinci vybavili námořní drony Sea Baby raketomety Grad. SBU podle něj takto vybavená bezposádková plavidla použila poprvé loni v prosinci. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina nebo server Ukrajinska pravda, který zveřejnil fotografii zbraně.

Ukrajinská média psala o vybavení námořních dronů Sea Baby raketomety Grad už v předchozích dnech, odvolávala se přitom ale na nejmenované zdroje. Podle nich Ukrajinci zaútočili na ruské invazní síly pomocí dronů Sea Baby tento týden na Kinburnské kose na jihu Ukrajiny.

Server The Kyiv Independent sdílel video, které údajně zachycuje útok námořního dronu vybaveného raketometem, nicméně poznamenal, že jeho pravost nemohl nezávisle ověřit.

"Sea Baby je víceúčelová platforma, na kterou zpravodajská služba umisťuje další zbraně k plnění různých úkolů. Dron mimo jiné efektivně na dálku klade miny. Tímto způsobem už byly zasaženy čtyři nepřátelské lodě," uvedl Maljuk podle agentury Interfax-Ukrajina na summitu fundraisingové platformy United24.

The Kyiv Independent dříve napsal, že Ukrajinci zasáhli pomocí námořních dronů v Černém moři už řadu ruských lodí, ale používali je dosud jako bezpilotní plavidla naložená výbušninami, která explodovala po nárazu do cíle nebo v jeho blízkosti. Podle šéfa SBU námořní drony používá i ukrajinská vojenská rozvědka a námořnictvo.

Putinův zlý sen. Reportér popsal ukrajinské cíle na tento rok, týkají se i Krymu

Bezposádková plavidla Sea Baby vyvinula SBU a jeden dron unese 850 kilogramů výbušnin, může plout rychlostí až 90 kilometrů v hodině, má dosah 1000 kilometrů a je vyroben z materiálu, který nedokážou odhalit radary, napsala Ukrajinska pravda. Jeden kus podle ní stojí 8,5 milionu hřiven (necelých pět milionů korun).

Putinův zlý sen. Reportér popsal ukrajinské cíle na tento rok, týkají se i Krymu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist