Britská vláda vyplatí další odškodné desítkám tisíc lidí, kteří se kvůli kontaminované krvi v letech 1970 až 1991 nakazili v britských nemocnicích virem HIV či žloutenkou. Podle britských médií to v úterý oznámil úřad premiéra Rishiho Sunaka. Londýn vytvoří orgán, který bude žádosti vyřizovat, aby se lidé s nárokem na odškodnění dočkali peněz již letos. Každý z nich bude moci získat až 210 000 liber (šest milionů korun), uvedl zástupce Sunakova úřadu John Glen.
Bývalý soudce Brian Langstaff v pondělí zveřejnil zprávu z pětiletého vyšetřování aféry. Podle jeho závěrů se kvůli zanedbání bezpečnosti pacientů ze strany lékařů, krevních služeb i veřejných činitelů nakazilo ve zmíněném období na 30 tisíc lidí. Každý desátý zemřel. Několik vlád i britský zdravotnický systém NHS se skandál snažily ututlat, uvádí zpráva. Premiér Sunak den jejího zveřejnění označil za den hanby pro britský stát.
„Vláda provede další prozatímní platby ještě před vytvořením celkového mechanismu,“ řekl médiím Glen. Kabinet již předloni schválil první provizorní platby ve výši 100 000 liber, nyní půjde o 210 000.
Tichý zabiják, který může za nejvíce úmrtí v Česku. Proč pacienti i praktici podceňují vysoký cholesterol?
Žádat o odškodnění budou moci jak přímo nakažení lidé, tak partneři či příbuzní zemřelých. Podle odhadů listu The Guardian by se odškodné pro oběti a pozůstalé mohlo vyšplhat na deset miliard liber.
Infikovaná krev se během více než 20 let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, především při transfuzích a péči o pacienty se vzácným onemocněním krve – hemofilií. Kolem 3000 z nich přišlo kvůli kontaminované krvi o život a další kvůli ní patrně ještě zemřou. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti.
Vyšetřování odhalilo řadu pochybení. Zdravotníci a úřady podle zprávy pacienty vystavili „nepřijatelnému riziku“ například tím, že dováželi krev ze zahraničí, a to včetně Spojených států, kde ji za peníze darovali i vězni či drogově závislí. Krev, jejíž část pocházela také od britských vězňů, navíc nebyla po určitou dobu podrobena testování, které by mohlo snížit riziko hepatitidy, nebo tepelně ošetřena, aby se zajistilo zničení HIV.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist