Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním útoku střelce hospitalizován v Banské Bystrici, je mimo ohrožení života. Novinářům to v neděli sdělil zástupce tamní nemocnice. Ficův stav je ale stále vážný a rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu.

Na tiskové konferenci se zástupci nemocnice doplnil ministr obrany a premiérův spolupracovník Robert Kaliňák, že Fico je stále na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Pozitivní prognóza, o které poslední tři dny hovoříme, je před námi. Nebudeme ho převážet z nemocnice, v této chvíli nejsme na stupni vítězů,“ řekl.  

Podle dřívějších informací slovenských médií byla zvažována i možnost, že by Fico byl z Banské Bystrice převezen do Bratislavy. 

Robert Fico po atentátu podstoupil pětihodinovou operaci ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici. V pátek mu pak lékaři při dalším zákroku odstranili odumřelou tkáň ze střelných zranění.

Útočník, jenž na Fica střílel po výjezdním jednání vlády v Handlové, je ve vazbě. Podle slovenských médií jde o 71letého spisovatele a aktivistau Juraje Cintulu, za pokus o vraždu hrozí 25 let vězení, nebo doživotí.

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování atentátu také s verzí, že Cintula nebyl takzvaným ”osamělým vlkem,” a že zorganizovalo víc osob. Vyplývá to z nedělního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o tom, že útočník komplice neměl. 

Šutaj Eštok řekl, že existuje vyšetřovací verze, „že se pachatel pohyboval ve skupině lidí, kteří se vzájemně podporovali." Dodal, že už dvě hodiny po útoku měl atentátník, který byl zadržen hned po činu, smazanou historii na sociální síti Facebook a "komunikační historii". Sám ji ale nesmazal a patrně to neudělala ani jeho manželka, neboť není tak technicky zdatná, aby byla schopná komunikaci vymazat.

Gašpar také řekl, že úřady na Slovensku zadrželi pachatele, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla tragická střelba na fakultě v Praze. A víkend přinesl ještě jednu událost: slovenský soud v takzvaném superrychlém řízení poslal na tří měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na Fica. Informoval o tom generální prokurátor.

Mezitím na Slovensku narůstá pravděpodobnost, že se kvůli slovním útokům mezi politiky nejspíš neuskuteční jednání tamních politických stran k uklidnění situace v zemi. To je naplánované na úterý a v reakci na atentát ho navrhla prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini. Pellegrini, jenž je také předsedou vládní strany Hlas-sociální demokracie, v neděli v reakci na výroky politiků v prohlášení uvedl, že na kulatý stůl „zřejmě ještě nedozrál čas“.

Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) i vládní Slovenská národní strana (SNS) se dosud k účasti na jednání stavěly spíše vyhýbavě, opozice ji potvrdila. Další slovní přestřelku politiků mezitím vyvolala sobotní výzva opozičního hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče, aby ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v souvislosti se středečním postřelením premiéra atentátníkem rezignoval.

„Poslední dny a tiskové konference nám ukázaly, že někteří politici jednoduše nejsou schopni základní sebereflexe ani po takovéto tragédii. Jakoby nepochopili, že právě jejich dosavadní kroky, vyjádření a nechutné útoky – nikoliv na konkurenční politické myšlenky, ale na jejich nositele – zásadně přispěly k napětí v naší společnosti,“ napsal Pellegrini v prohlášení, které ČTK poskytla jeho mluvčí Patrícia Medveď Macíková.

Někteří slovenští vládní politici krátce po atentátu na Fica a následně i v uplynulých dnech tvrdili, že opozice a média dál šíří nenávist. Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým Ficovým spolupracovníkem a který po Ficově hospitalizaci převzal ve vládě roli jejího lídra, uznal potřebu smíru a vzájemného respektu ve společnosti. Cesta k tomu podle něj ale nevede přes falešnou politickou korektnost. Opoziční strany po atentátu spíše vyzývaly k uklidnění situace. V sobotu ale Matovič na tiskové konferenci vybídl ministra vnitra k rezignaci. To vyvolalo další vlnu slovních přestřelek mezi politiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist