Spolkový sněm zbavil imunity poslance Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně, který je českého původu. Ve čtvrtek o tom informovala veřejnoprávní televize ZDF. Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) následně prohledal Bystroňovu parlamentní kancelář. Prohlídka podle magazínu Der Spiegel souvisí s vyšetřováním, jež vede mnichovské státní zastupitelství. Bystroň, dvojka na kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu, čelí podezření, že dostával úplatky od proruské sítě. Poslanec to opakovaně popřel. AfD vyzvala k rychlému objasnění případu.

S prohledáním Bystroňovy kanceláře souhlasily podle médií všechny parlamentní frakce s výjimkou AfD, která se při hlasování zdržela, uvádí německá média.

Mnichovské státní zastupitelství se Bystroňovým případem zabývá od začátku dubna, kdy zahájilo takzvané předběžné vyšetřovací řízení. Agentura DPA napsala, že mnichovské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování poslance Bystroně kvůli prvotnímu podezření z úplatkářství a praní špinavých peněz a ve čtvrtek policie prohledala několik nemovitostí.

Podle státního zastupitelství byly nařízeny prohlídky na několika místech v Bavorsku a také na španělské Mallorce. Mluvčí státního zastupitelství uvedl, že šlo i o prohlídky u osob, které by v kauze figurovaly jako svědci, a ne jako obvinění. Hlavním cílem je zabezpečit dokumenty a nosiče dat kvůli důkazům.

Spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová v prohlášení označili zbavení Bystroně imunity a prohledání jeho kanceláře a soukromých prostor za vážnou záležitost. „Doposud nebyly k týdnům starým podezřením vůči panu Bystroňovi předloženy žádné důkazy. Frakce AfD proto doufá v rychlé uzavření vyšetřování, aby nevzniklo podezření, že se zde někdo pokouší s pomocí úřadů a státního zastupitelství ovlivnit kampaň do eurovoleb,“ uvedli Chrupalla s Weidelovou.

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD existuje nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20 000 eur (494 000 Kč) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam. Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval.

Bystroň kauzu opakovaně vysvětloval vedení AfD, které se za poslance postavilo. ČTK k tomu Bystroň nedávno řekl, že jde o kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu.