Ruský prezident Vladimir Putin navrhl jmenovat dosavadního prvního místopředsedu vlády Andreje Belousova ministrem obrany. Na této pozici tak Belousov nahradí Sergeje Šojgua, který byl dosud Putinovým blízkým spolupracovníkem, a to i v posledních více než dvou letech, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině. Podle agentury TASS to v neděli oznámila Rada federace, což je horní komora ruského parlamentu.

Naopak na pozici ministra zahraničních věcí se změna nechystá. Putin navrhuje, aby tuto funkci dál vykonával Sergej Lavrov. Tento čtyřiasedmdesátiletý diplomat je ve funkci od roku 2004, což z něj činí jednoho z nejdéle sloužících ministrů zahraničí na světě, poznamenala agentura DPA.

Pětašedesátiletý ekonom a politik Belousov už zastával několik vrcholných funkcí. Byl ministrem hospodářství i Putinovým poradcem pro ekonomické záležitosti. Agentura RIA Novosti poukazuje na skutečnost, že Belousov není voják, ale ekonom. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to vysvětlil tím, že „dnes na bojišti vítězí ten, kdo je otevřenější inovacím a jejich uplatňování“. Agentura TASS rovněž zmiňuje Belousovovy znalosti ruského obranného průmyslu a nových technologií.

Analytik to řekl naplno: Evropu čeká ultimátní test. Rusko se na Ukrajině nezastaví

Šojgu bude nově jmenován tajemníkem prezidentovy bezpečnostní rady. Tuto funkci dosud zastával Nikolaj Patrušev, který byl rovněž považován za Putinova vlivného spojence. Agentura DPA píše o Patruševovi jako o zastánci tvrdé linie a šedé eminenci Kremlu. O jeho pozici v budoucnu slíbila Moskva informovat v nejbližších dnech.

Změny v ruské vládě přicházejí krátce poté, co se Putin ujal dalšího šestiletého mandátu v čele země. Putin v březnu podle očekávání vyhrál volby, které ale podle západních zemí byly nesvobodné a chyběla v nich skutečná opozice. Na protest proti stavu demokracie v Rusku a jeho agresivní válce proti Ukrajině na letošní inauguraci chyběla řada západních diplomatů, včetně zástupců Evropské unie, Spojených států, Německa, Británie nebo Česka.

Přípravy na dlouhou válku

Navržení ekonoma Andreje Belousova na post ministra obrany nasvědčuje tomu, že Vladimir Putin podniká kroky k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro vleklou válku na Ukrajině a budoucí konfrontaci s NATO. Ve své poslední analýze k vývoji ruské invaze na Ukrajinu to napsal americký Institut pro výzkum války (ISW).

Kreml má v úmyslu pověřit Belousova integrací obranného průmyslu a odvětví napojených na ruský bezpečnostní aparát s širší domácí ekonomikou, uvádí ISW. Tak to vidí i několik různých zdrojů obeznámených s děním na špičce ruské moci. Putin si podle nich dělá velké starosti kvůli korupci a zpronevěře peněz v ruské armádě, konfliktům mezi armádou a zástupci zbrojního průmyslu a neefektivitě ministerstva obrany jako celku.

Nejmenovaný vládní činitel opozičnímu ruskému serveru Važnyje istorii řekl, že Belousov v nové funkci bude pracovat na tom, aby ekonomiku orientoval na "speciální vojenskou operaci", jak Moskva nazývá válku na Ukrajině, a vytěžil technologické maximum z obranného průmyslu.

Podle ISW Belousovovy zkušenosti z různých ekonomických postů i jeho podíl na různých projektech pro inovace a vývoj dronů v rámci zbrojního průmyslu znamenají pro vedení aparátu ministerstva obrany dobrou zprávu. Resort pod Šojguovým vedením čelil obviněním z korupce na vysokých místech a byrokratické těžkopádnosti a byl neustále pod palbou kritiky ruských vojenských komentátorů. Belousov má pověst efektivního technokrata a podle dobře informovaných zdrojů má pozitivní vztahy s Putinem. Jeho důraz na technologické inovace a navýšení produkce ruských zbrojních firem, a to zejména dronů, bude pro ruské válečné úsilí mimořádně přínosný, protože Kreml v poslední době musel počítat s mezerami mezi výrobou dronů a skutečnou situací na bojišti, píše ISW.

Loni v lednu Belousov oznámil, že Rusko dokončilo projekt pro bezpilotní systémy, v rámci kterého bylo vyčleněno 696 miliard rublů (174,7 miliardy korun) s cílem vyrobit jich do roku 2030 každý rok 32.000. "Putin má zřejmě v úmyslu využít Belousovovy zkušenosti z vlády, aby propojil federální ekonomickou politiku s agendou ministerstva obrany, a plně tak mobilizoval ruský obranný průmysl ve větším měřítku a na delší dobu a integroval ho s domácí hospodářskou politikou. Takto vzniknou podmínky pro komplexnější hospodářskou mobilizaci, což svědčí o tom, že Kreml pokračuje v přípravách na velkou válku na Ukrajině," píše ISW.

Také ruskojazyčná služba stanice BBC ve svém komentáři předpokládá, že změny znamenají Putinovu přípravu na dlouhý boj a šéf Kremlu mírovou budoucnost neplánuje. "Když se ekonomika země přesouvá na vojenské koleje, kdy se obranný průmysl stává hlavním faktorem... může být volba Andreje Belousova za nového ministra obrany logickým krokem. To nám říká, že válka bude trvat dlouho," míní BBC.

Agentura Reuters označuje návrh civilního ekonoma na post ministra obrany za snahu připravit Rusko na ekonomickou válku lepším využitím obranného rozpočtu a s pomocí inovací dosáhnout vítězství v tažení na Ukrajině. Tato změna bude pravděpodobně vnímána jako Putinův pokus podrobit výdaje na obranu větší kontrole a zajistit efektivní vynakládání peněz poté, co úřady obvinily Šojguova spojence a náměstka Timura Ivanova z přijímání úplatků, píše Reuters.

K přeložení Šojgua do čela bezpečnostní rady, nejvyššího prezidentova poradního orgánu, analytici z ISW uvádějí, že odpovídá Putinově zvyklosti přesouvat klíčové činitele do okrajových rolí v rámci bezpečnostního aparátu místo toho, aby je jednoduše odvolal. Taková změna bude pro Šojgua méně ponižující, podotýká ISW.

Analytik a profesor na Chicagské univerzitě Konstantin Sonin na síti X poznamenal, že změny ilustrují myšlení Kremlu. "Věci nejdou podle Putinova plánu, ale bude donekonečna střídat tutéž malou skupinu loajálních. Putin se vždy bál přivést nové lidi na vysoké pozice," míní Sonin. Ruský vůdce oznámil plánované změny v čele resortu obrany a bezpečnostní rady, ostatní ministři nebo šéfové tajných služeb zůstávají.

Co bude dále dělat dosavadní šéf bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, jenž je označován za mocného Putinova spojence a zastánce tvrdé linie, zatím není jasné. Někteří analytici se domnívají, že pro něho Kreml vytvoří něco nového. Mohl by být jmenován šéfem prezidentské administrativy nebo by pro něj mohl být vytvořen zcela nový post - šéf konglomerátu zpravodajských služeb nebo něco podobného, řekl listu Novaja gazeta politolog Fjodor Krašeninnikov.

Analytik to řekl naplno: Evropu čeká ultimátní test. Rusko se na Ukrajině nezastaví