Ruská tajná služba FSB ve čtvrtek prohlásila, že britské speciální jednotky dohlížely na většinu ukrajinských operací namířených proti ruské Černomořské flotile a na útoky na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Zároveň s odvoláním na FSB uvedla, že na Ukrajině působí britské námořní speciální jednotky (SBS) a že jejich přítomnost svědčí o přímém zapojení Británie do konfliktu.

„FSB pravidelně dostává informace o účasti západních tajných služeb, především britských, na přípravě ukrajinských speciálních jednotek. Odhalili jsme kurátorskou roli, kterou hrají britské speciální jednotky ve valné většině teroristických a diverzních akcí proti lodím Černomořské flotily a proti Krymskému poloostrovu,“ citovala agentura TASS představitele FSB.

Ruská služba také prohlásila, že britské síly využívají Ukrajinu jako cvičnou plochu a že na ukrajinské vojáky pohlížejí jako na „materiál“ pro testování nových zbraní a taktik. Podle dalšího tvrzení FSB se Britové „nenamáhají“ s detailním promýšlením operací. Příkladem takovéto nepropracované operace je podle FSB zmařený plán, v němž britské síly počítaly s vyloděním ukrajinských vojáků na Tendrivské kose v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny.

Prezident Pavel exkluzivně: Žádný voják na Ukrajině není legitimním cílem Ruska. Nenechme se tlačit do kouta

Už dříve Moskva obvinila některé členské státy NATO, že jejich vojáci působí na Ukrajině. Minulý měsíc také například polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski sdělil, že vojáci zemí NATO již na Ukrajině působí. Podle serveru Onet.pl měl na mysli vojenské instruktory, kteří na místě cvičí Ukrajince kromě jiného v zacházení s dodávanou technikou. Sikorski reagoval na debatu, kterou vyvolal francouzský prezident Emmanuel Macron, když nevyloučil vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu. Šéf francouzské diplomacie Stéphane Séjourné následně upřesnil, že by Paříž své vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat, nýbrž plnit jiné úkoly.

Přítomnost vojáků NATO na Ukrajině nepřímo potvrdil také německý kancléř Olaf Scholz, když hovořil o tom, že dodání německých střel Taurus Kyjevu není možné. Naznačil, že by si to žádalo vyslání německých vojáků na místo. Konkrétně Scholz uvedl, že to, „co dělají Britové a Francouzi, pokud jde o kontrolu cílů“ zasahovaných pomocí jimi dodaných střel, „nelze dělat v Německu“.

Prezident Pavel exkluzivně: Žádný voják na Ukrajině není legitimním cílem Ruska. Nenechme se tlačit do kouta