Slovenský premiér Robert Fico (Směr-Sociální demokracie) v úterý přijal šéfa českého mimoparlamentního uskupení PRO Jindřicha Rajchla. Ten mu společně se svým spolustraníkem a bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem přivezl dopis s 19 tisíci podpisy na podporu česko-slovenských vztahů. Obě strany o tom informovaly na svých facebookových účtech.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v březnu rozhodla o pozastavení mezivládních konzultací kvůli postoji Ficovy vlády, která odmítá podporovat Ukrajinu čelící ruské invazi a má odlišný názor na příčiny a způsob ukončení války. Některé české opoziční strany tento krok kritizují a chtějí společná vládní jednání obnovit.

„Kroky politiků nesmí narušit jedinečné vztahy mezi našimi národy,“ napsala na Facebooku ve zprávě o přijetí Rajchla Ficova strana Směr-SD. Dopis podle ní obsahuje 19 tisíc podpisů lidí, kteří podporují „dialog mezi našimi zeměmi“. Rajchlovo politické uskupení se v průzkumech pohybuje pod hranicí potřebnou pro vstup do české sněmovny.

Fico podle Rajchlova vyjádření věnoval české dvojici více než hodinu času a pozval je na oficiální akce strany Směr-SD.