Britský ministr zahraničí David Cameron v úterý při návštěvě Washingtonu ocenil český plán nákupů dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo Evropskou unii. Zmínil jej na tiskové konferenci se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem, kde apeloval na obnovení americké podpory pro zemi bránící se už déle než dva roky ozbrojené ruské agresi.
„Víme, že (Ukrajinci) potřebují munici. Je tady skvělá česká iniciativa s cílem poskytnout munici, která dorazí v červnu,“ řekl Cameron na tiskové konferenci. Británie podle něj ale podniká kroky, kterými chce už předtím zajistit Ukrajině dodatečné dodávky projektilů.
Ukrajinci se na začátku třetího roku ruské války potýkají s nedostatkem dělostřelecké munice, který ohrožuje jejich schopnost bránit se útokům, a ruský tlak na některých místech fronty sílí. Česká vláda v únoru přišla s návrhem, aby země EU společně nakoupily statisíce kusů nábojů mimo sedmadvacítku, například v Jižní Koreji či Turecku. Dvacítka zemí už na tento cíl přislíbila nebo již vyčlenila zhruba 35 miliard korun.
Mír na Ukrajině? Kdo ho chce teď, nepochopil, o co jde. Konec války můžeme zajistit jen jedním způsobem
„Víme, že když je budeme dál podporovat, můžeme to dotáhnout ke správnému konci,“ řekl o pomoci Kyjevu Cameron.
Bývalý britský premiér využívá návštěvu Spojených států k novému apelu na Republikánskou stranu, aby umožnila restart americké podpory Ukrajině, která je prakticky ochromená od konce minulého roku. Senát USA v únoru schválil balík zahrnující více než 60 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu Kč) na tento účel, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej ale odmítá předložit k hlasování.
Expertka: Je možnost, že se Rusko rozpadne. Putina může nahradit vojenská junta
Sněmovna v úterý znovu zasedá po dvoutýdenních velikonočních prázdninách a Blinken zopakoval výzvu, aby se o pomoci Ukrajině co nejdříve hlasovalo. Cameron řekl, že jde o zřejmě nejdůležitější prvek aktuálních snah pomáhat zemi napadené Ruskem a že vyčlenění peněz je zcela jasně v zájmu USA.
Ukrajina byla jedním z témat Cameronovy pondělní schůzky s exprezidentem Donaldem Trumpem, který zůstává lídrem Republikánské strany a je jejím předpokládaným kandidátem na prezidenta pro listopadové volby. Šéf britské diplomacie má dnes na programu také jednání se členy Kongresu, přičemž avizoval i setkání s předsedou sněmovny Mikem Johnsonem.
Trump dlouhodobě pomoc Kyjevu nepodporuje a Johnson je jeho blízkým spojencem, který jako řadový kongresman hlasoval proti jejímu financování. Nyní dává najevo, že by ji mohl podpořit, ovšem nikoli v podobě, jaká prošla Senátem. Senátní návrh v celkovém objemu 95 miliard dolarů se týká čistě zahraniční pomoci a zahrnuje také peníze pro Izrael nebo spojence USA v jihovýchodní Asii a na humanitární pomoc pro Pásmo Gazy.
Johnson na konci března nastínil některé podmínky pro schválení balíku, včetně zvrácení nedávného rozhodnutí vlády pozastavit schvalování nových terminálů na vývoz zkapalněného zemního plynu. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ovšem takový postup odmítla, informovala minulý týden agentura Bloomberg.
Budoucnost americké podpory Ukrajiny tak zůstává nejistá. Podle amerických činitelů se narušení dodávek zbraní z USA již promítá na bojišti a může vést k dalším ruským územním ziskům. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o víkendu prohlásil, že Ukrajina válku prohraje, když Kongres projednávaný výdajový balík neschválí.
Expertka: Je možnost, že se Rusko rozpadne. Putina může nahradit vojenská junta
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist