Velká část Rusů je přesvědčená o tom, že velké zemi lze vládnout jenom se speciálními kompetencemi, nadáním a informacemi. A to nepřísluší běžnému člověku,” říká historička Daniela Kolenovská k tomu, zda by mohl být v Rusku demokratický režim. O podporu Putina v posledních prezidentských volbách podle ní nešlo. Důležité bylo, že systém je schopen dodat výsledky na zakázku.

„Tady jde skutečně o potvrzení toho, že za Putinem systém jako takový stojí a je schopen dodat čísla, která jsou zadána," říká Kolenovská k nedávným výsledkům prezidentských voleb v Rusku, ve kterých Vladimir Putin získal 87 procent voličských hlasů. S tím, že by v Rusku už žádná opozice neexistovala, nesouhlasí.

„Lidi stále stojí fronty. Stojí je na Borise Naděždina (ruský odpůrce války, který byl diskvalifikován z voleb - pozn. red.), když se mají podepsat na jeho kandidátní listiny. Stojí je k volbám a stojí je i na pohřeb Navalného. Čili je nějaká snaha dát něco najevo aspoň v té bazální rovině," vysvětluje historička a upozorňuje, že často jde o důchodce nebo ženy, případně lidi, kteří už nejsou ekonomicky aktivní, a proto je nemůže omezit možná komplikace v zaměstnání.

"Budí to strach." Putin udělal nelogickou věc a teď si nemůže pomoct, říká Pazderka

Kolenovská také dodává, že se režim po smrti opozičního politika Alexeje Navalného připravoval na daleko větší revoltu. "Chystali se na větší potíže, protože bylo nasazeno ohromné množství silových složek, devastující v poměru k počtu lidí na jeho pohřbu," komentuje odbornice.

V rozhovoru mluví také o tom, jestli Rusko čeká další mobilizace. "Ona neskončila, pořád běží ta původně vyhlášená. Nejdřív by se musela ukončit první a vyhlásit nová," popisuje, ale dodává, že to by se Putinově režimu pravděpodobně nevyplatilo. "Znamenalo by to, že ti, kteří byli zhruba před dvěma lety odvedeni nebo donuceni podepsat kontrakt s armádou, přijdou zpět do toho vnitřního Ruska a přinesou informace z fronty, což není úplně zájmem režimu," dodává historička.

"Budí to strach." Putin udělal nelogickou věc a teď si nemůže pomoct, říká Pazderka