Česká vláda jako by chtěla v Evropě každý týden potvrdit roli protiruského jestřába. Kromě toho, že shání po světě munici pro Ukrajinu nebo odhalila vlivovou síť Kremlu mezi evropskou pravicí, tak nyní odkrývá i ruské útoky v kyberprostoru. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) Rusko od počátku invaze provedlo tisíce pokusů poškodit evropský železniční systém.
Moskva je v podezření, že stojí v pozadí za „tisíci pokusů oslabit naše systémy“, řekl Kupka v rozhovoru pro deník Financial Times (FT) v Bruselu. Ruská hackerská kampaň podle Kupky zahrnuje útoky na systémy kritické infrastruktury včetně útoků na signalizační zařízení a na počítačové sítě českého státního dopravce České dráhy. V minulosti takto Rusové podle FT vyřadili například systém prodeje jízdenek a vyvolali obavy, zda podobné útoky nejsou za vážnými vlakovými nehodami, způsobenými chybami v signalizačních zařízeních.
„Situace je poměrně těžká, ale jsem spokojený s tím, jak jsme schopni naše systémy bránit,“ zdůraznil Kupka.
Česká Správa železnic (SŽ) kvůli obavám z útoků v roce 2023 spustila specializované bezpečnostní centrum. Náklady se vyšplhaly na 600 milionů korun, z velké části kvůli nákupu bezpečnostního softwaru. Že by útočníci dokázali proniknout až přímo k ovládání infrastruktury nebo k citlivým datům, to ale tehdy vedení SŽ vylučovalo.
„Zatím jsme tady neměli takový útok, že bychom museli odpojovat třeba velkou část vlastní infrastruktury,“ řekl v listopadu 2023 bezpečnostní náměstek ředitele Správy železnic Luboš Řádek. Ovládání výhybek a návěstidel je obvykle zcela oddělené od vnějších sítí.
Loni v březnu vydala Agentura EU pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) historicky první zprávu o hrozbách vůči evropskému dopravnímu systému. Zpráva zmiňuje hackerské útoky proruských skupin vůči železnicím v Lotyšsku, Litvě, Rumunsku a Estonsku.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve své loňské zprávě také varuje před rostoucími hrozbami útoků na cíle v dopravě. České dráhy deníku Financial Times potvrdily rostoucí počet útoků na svoji digitální infrastrukturu.
Kupka v rozhovoru pro Financial Times také mluvil o tom, že Česko bude pečlivě zvažovat, jaké dodavatele pustí do systémů, které budou řídit provoz na plánovaných vysokorychlostních tratích. „Pro digitální část a signální systém budeme určitě požadovat omezení pro zahraniční dodavatele určitých součástí, protože to bude součást kritické infrastruktury,“ řekl Kupka.
Český NÚKIB patří v Evropě mezi nejpřísnější strážce digitální bezpečnosti od doby, kdy jako první vydal varování proti použití součástek čínských firem Huawei a ZTE v budovaných mobilních sítích 5G. V Česku se nyní připravuje nová, přísnější verze zákona o kybernetické bezpečnosti, která bude mít dopady na tisíce firem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist