Český rodák Wenzel Václav Červený, kterého německá média titulují jako konopného krále, v pondělí ve svém obchodě v bavorském Aschheimu začal prodávat semínka a sazeničky konopí s omamnou látkou THC. V místě chce v červenci otevřít také pěstitelský klub, který bude pro své členy produkovat až 25 kilogramů konopí měsíčně. Červený se tak kvůli svému otevřenému přístupu k marihuaně stal trnem v oku místní radnice, která se obává, že se obec v sousedství Mnichova promění v drogové doupě.

„Obecní rada vyjádřila své obavy z toho, že zde vznikne drogová scéna,“ sdělil veřejnoprávní televizi ZDF Christian Schürer z vedení obce. U radnice, která je od obchodu Červeného vzdálena jen několik desítek metrů, proto nyní obec nechala vybudovat malé dětské hřiště. Chce tak zabránit tomu, aby zde pěstitelský klub vznikl. Podle zákona, který platí od tohoto měsíce, nemusí nakonec Červený povolení získat, protože jeho klub se tak dostal do ochranného okruhu 200 metrů od zařízení pro děti a mládež, jako jsou školy, volnočasové spolky či hřiště.

„Kdyby to nebylo smutné, tak by se tomu člověk zasmál, ale je to smutná věc,“ řekl Červený ČTK. To, že by se z Aschheimu mohl stát Haschheim, ve volném překladu tedy jakási hašišová základna, jak se kritici obávají, Červený odmítá. „Mají z toho strach, protože to neznají. Je to nová věc, musí se to naučit,“ řekl o částečné legalizaci konopí, která v Německu od tohoto pondělí platí.

„Nelze být proti jen z principu, to je drzost,“ prohlásil Červený, který dlouhé roky o legalizaci usiloval. Pokud by jeho pěstitelský klub povolení bavorských úřadů nezískal, je připraven se bránit. „Já jsem tady o půl roku dříve než hřiště. Bude to velký skandál, pokud by mi to nepovolili. Šel bych k soudu,“ řekl.

O nové dětské hřiště v Aschheimu se německá média pozorně zajímají, na toto téma vzniklo několik reportáží. Stanice ZDF v této souvislosti informovala o triku radnice. O hřišti se živě diskutuje i na internetu, kde někteří uživatelé malé místo se dvěma houpačkami a dětským domečkem přirovnávají k výběhu se psí boudou. „Je to takové hřiště, jen aby se neřeklo,“ tvrdí Červený, který souhlasí s názorem některých diskutujících, že je to spíše psí bouda.

Červený, který v Bavorsku provozuje síť obchodů s konopnými produkty bez obsahu THC a který nyní začal s prodejem semínek a sazeniček s touto omamnou látkou, připravuje záložní plán pro případ, že by nemohl klub od července fungovat. „Přihlásili se u mě Američané, kteří v USA pěstují konopí v kontejnerech. Jde v nich udělat i laboratoř,“ řekl.

Připraven je na několik variant. Když bude v Aschheimu nakonec možné konopí pěstovat, ale nebude ho zde smět členům vydávat, zvažuje Červený otevření výdejny v Mnichově. Další možností je využít jako výdejnu kontejner, který bude možné umístit kdekoli. A pokud v Aschheimu nezíská povolení ani pro pěstování, chce si zřídit pěstírnu v kontejnerech.

Červený se nyní věnuje studii legalizačního zákona, aby přesně věděl, jaké jsou jeho možnosti. „Musím si to přečíst, abych neudělal chybu,“ uvedl. Poznamenal, že schválený zákon má padesát stránek a od předchozích návrhů se v detailech liší.

Díky novému zákonu mohou dospělí lidé v Německu u sebe beztrestně držet 25 gramů konopí, doma pak mohou mít uloženo celkem 50 gramů. K získání konopí mohou pěstovat nejvýše tři rostliny. Od července pak začnou fungovat pěstitelské kluby, které budou mít počet členů omezen na 500. Kluby budou sloužit jako výdejní místa pro členy, kteří takto mohou měsíčně získat až 50 gramů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist