V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v úterý zřítil čtyřproudový silniční most, do kterého předtím narazila nákladní loď. Informoval o tom server Fox BaltimoreZatím není jasné, zda si kolaps 2,5 kilometru dlouhé stavby vyžádal oběti, podle hasičů však do vody spadlo několik vozidel a až 20 lidí. Posádka plavidla je v pořádku. Guvernér státu Maryland Wes Moore vyhlásil kvůli nehodě stav nouze. Příčinu incidentu úřady vyšetřují, absolutně nic ale podle nich nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o terorismus.

Místní policie dostala oznámení, že do mostu Francis Scott Key Bridge přes řeku Patapsco narazilo velké plavidlo, okolo 1:30 místního času (6:30 SEČ), uvedla agentura Reuters. Na záběrech zveřejněných Fox Baltimore je vidět tmavou konstrukci mostu, který se následně propadne do vody.

„Všechny jízdní pruhy jsou v obou směrech uzavřeny kvůli incidentu na Key Bridge na silnici I-695. Doprava je odkloněna,“ uvedly marylandské úřady. Podle starosty města Brandona Scotta na místě zasahují záchranáři.

Údaje o pohřešovaných se mírně rozcházejí. Velitel baltimorských hasičů James Wallace hovořil o pátrání po sedmi lidech, ale toto číslo se podle něj může změnit. Hasičům se zatím podařilo zachránit dvě osoby, jedna má ale vážná zranění, druhá podle nich odmítla péči.

Šéf komunikace baltimorského hasičského sboru Kevin Cartwright dříve hovořil až o 20 pohřešovaných. „Víme, že v řece Patapsco je nyní až 20 lidí a několik vozidel,“ řekl Cartwright stanici CNN. „Nyní se soustředíme na snahu zachránit a vyprostit tyto lidi,“ dodal. Podle něj je zatím příliš brzy na to, aby se vědělo, kolik lidí přesně nehoda zasáhla, ale označil zřícení mostu za „rozvíjející se událost s hromadným neštěstím“.

Podle bóje, která shromažďuje údaje pro Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), dnes ráno teplota řeky činila asi osm stupňů Celsia.

„Jsme vděční za statečné muže a ženy, kteří vyvíjejí úsilí na záchranu zasažených, a modlíme se za bezpečnost všech,“ uvedl v prohlášení marylandský guvernér Moore. Uvedl také, že pracuje na nasazení federálních zdrojů. Na místě byl také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Na mostě se v době nárazu nacházelo několik vozidel, včetně jednoho o velikosti tahače s návěsem. Baltimorské úřady uvedly, že do řeky mohlo spadnout sedm aut, ale podotkly, že si číslem nejsou jisté. Podle Cartwrighta na mostě „visí nějaký náklad“, což vytváří nebezpečné a nestabilní podmínky, kvůli nimž záchranáři pracují opatrně. „Jedná se o hrozivý stav nouze,“ řekl.

Loď „přišla o pohon“, když opouštěla přístav, a varovala marylandské úřady před ztrátou kontroly nad plavidlem a možnou srážkou, vyplývá podle serveru ABC News z neutajovaného dokumentu amerického úřadu pro kybernetickou bezpečnost CISA. Ztráta pohonu může nastat například kvůli poruše motoru nebo při výpadku proudu. Krátce před nárazem do baltimorského mostu blikala světla lodi, plavidlo se vychýlilo z kurzu, a stočilo směrem k pilíři, potvrdila analýza údajů společnosti MarineTraffic o sledování lodí, kterou provedla CNN.

Do pilíře mostu narazila nákladní loď Dali plující pod singapurskou vlajkou. Podle webu MarineTraffic.com plavidlo opustilo Baltimore v jednu hodinu ráno místního času a směřovalo do Kolomba na Srí Lance. Oba lodivodi i zbytek posádky jsou v pořádku. Společnost Synergy Marine Group, která loď provozuje, uvedla, že nemá žádné zprávy o zraněných na palubě.

Příčina srážky zatím nebyla stanovena a majitelé i manažeři plavidla spolupracují s úřady, uvedla Synergy Marine Group. Plavidlo vlastní singapurská společnost Grace Ocean Pte.

Kontejnerová loď byla v době nehody pronajata přepravní společnosti Maersk, uvedla dánská společnost ve svém prohlášení. „Jsme zděšeni tím, co se stalo v Baltimoru, a naše myšlenky jsou se všemi postiženými,“ sdělila v prohlášení.

V červenci v roce 2016 loď narazila do přístaviště v Antverpách, když se ho snažila opustit cestou do Bremerhavenu. Podle serveru vesseltracker.com způsobila značné škody.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.