Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce zavést během mistrovství Evropy ve fotbale kontroly na hranicích se všemi zeměmi, které sousedí s Německem. Řekla to deníku Rheinischen Post, píše agentura DPA. Mistrovství se koná v německých městech od 14. června do 14. července.

„Na všech německých hranicích budeme během turnaje provádět dočasné kontroly,“ řekla deníku ministryně. Cílem opatření je zabránit vstupu do země lidem, kteří by v Německu mohli páchat násilí. Ministryně zmínila například islámské radikály, extrémisty či násilné fotbalové fanoušky. „Pro mě je bezpečnost na Euru prioritou,“ uvedla dále ministryně, podle které se německé úřady připravují na všechny možné hrozby.

Mistrovství Evropy ve fotbale se koná v deseti německých městech a očekává se příjezd velkého počtu fanoušků ze zahraničí. Německo zavedlo dočasné kontroly na hranicích i v minulosti, kdy hostilo významné sportovní a politické události, například mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 či zasedání vůdců zemí skupiny G7.

V polovině února spolkové ministerstvo vnitra oznámilo, že do poloviny června prodlužuje kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem. Tyto kontroly zavedlo Německo loni v říjnu kvůli vysokému počtu pokusů o nelegální překročení hranice.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.