Dlouholetý novinář HN Martin Ehl dostal v Polsku novinářskou cenu. Stal se laureátem letošního ročníku Ceny Macieja Plazyńského pro novináře a média píšící o Polácích v zahraničí. Porota ho ocenila za „pravidelné přibližování Polska čtenářům z různých perspektiv: politické, ekonomické i společenské“. Kromě publikování v Hospodářských novinách zdůvodnění zmiňuje i publikace na serveru Visegrad Insight, který se zabývá střední Evropou.

Cenu zaštiťuje vedení Pomořského vojvodství a primátoři tří měst, Gdaňska, Gdyně a Sopotů. O letošních vítězích rozhodovala šestičlenná porota, které předsedá Jakub Plazyński, syn legendárního člena polské opozice a po roce 1989 politika Macieje Plazyńského, po němž je cena pojmenována.

Cena se uděluje už po třinácté ve čtyřech kategoriích: pro novináře polonijního média, pro zahraničního novináře píšícího o Polsku a Polácích, pro polského novináře píšícího o Polácích v zahraničí a pro médium polské menšiny v zahraničí. Laureáti svá ocenění převezmou 18. května v Gdyni a je s nimi spojena i finanční odměna ve výši deset tisíc zlotých (58 tisíc korun).

Martin Ehl pracuje v HN už dvě desítky let, z toho dvanáct let šéfoval zahraniční rubrice. Nyní je hlavním analytikem. Zabývá se současností a budoucností střední Evropy i globalizace a s tím spojenou ekonomikou, byznysem i zahraniční a obrannou politikou. O těchto tématech napsal i dvě knihy. Před HN prošel redakcemi LN, časopisu Týden a MF Dnes a získal titul Ph.D. na Univerzitě Karlově v oboru politologie. 

Martin Ehl přináší pravidelně analýzy nejen ze střední Evropy, ale též v souvislosti s válkou na Ukrajině či s děním na Blízkém východě, ve Spojených státech amerických nebo Číně.  V uplynulém roce se soustředil primárně na tato témata, zároveň reportoval z voleb na Slovensku i v Polsku. Má obrovský přesah a znalosti nejen napříč regiony, ale i rubrikami. Soustředí se – jako jeden z mála expertů v Česku – také na obranný průmysl.

Publikuje zároveň v zahraničních médiích a moderuje klíčové zahraničně-politické i byznysové konference, včetně například Green Deal Summitu HN. Je i spolutvůrcem podcastu HN Green Deal.