Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný úder na ukrajinský energetický sektor, hlásí ukrajinští činitelé. Šéf společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj ho označil za největší úder na energetiku země od začátku ruské invaze. Na některých místech jsou přerušené dodávky proudu. Prezident Volodymyr Zelenskyj na Telegramu napsal, že Rusové útočili téměř 90 raketami a vyslali přes 60 dronů. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 92 ze 151 ruských střel a bezpilotních letounů, uvedl velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko informuje o nejméně dvou mrtvých, další lidé jsou zranění nebo pohřešovaní.

Výbuchy byly hlášeny z Charkova, Záporoží, Dnipra, Sum či Kryvého Rihu. Podle agentury Unian invazní síly udeřily i na Dněperskou vodní elektrárnu (DniproHES) v Záporoží, která je největší na Ukrajině. „Bohužel byla zasažena i největší ukrajinská vodní elektrárna DniproHES,“ uvedla ukrajinská státní společnost Ukrhidroenerho. V zařízení podle ní hoří, oheň se snaží zlikvidovat hasiči. „Protržení (hráze přehrady) nehrozí. Situace na přehradě je pod kontrolou," dodala firma. Podle místních úřadů útok mimo jiné zasáhl trolejbus s pracovníky zařízení.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko obvinil Moskvu z nové snahy způsobit Ukrajině „rozsáhlé selhání energetického systému“. „Bohužel jsou zásahy a škody,“ napsal ministr, podle něhož Rusové zasáhli například výrobní zařízení nebo distribuční systémy v různých oblastech. Minulou zimu rozsáhlé vzdušné útoky ruských vojsk na energetickou infrastrukturu země způsobily velké výpadky v dodávkách elektřiny. Ukrajinci se proto tehdy ocitali ve tmě a chladu.

Šéf Ukrenerha Kudryckyj podle ruskojazyčného webu BBC uvedl, že Rusové útočili na tepelné i vodní elektrárny a na hlavní rozvodny na různých místech země. V Charkově je rozsah škod větší než v jiných regionech, podotkl Kudryckyj. Druhé největší ukrajinské město je podle médií „prakticky bez elektřiny“ a podle starosty Ihora Terechova tam nefungují ani semafory. Už dříve z něj byly hlášeny i problémy s dodávkami vody.

Podle ministra Klymenka se pod nepřátelským útokem ocitla také Záporožská, Chmelnycká, Oděská, Dněpropetrovská, Poltavská, Mykolajivská, Vinnycká, Lvovská a Ivano-Frankivská oblast. „Svět vidí cíle ruských teroristů maximálně jasně: elektrárny, energetická vedení, přehrada s vodní elektrárnou, běžné obytné budovy, dokonce i trolejbus,“ napsal prezident Zelenskyj.

„Navíc bylo kvůli bombardování přerušeno jedno z elektrických vedení napájejících Záporožskou jadernou elektrárnu,“ napsal Haluščenko, který noční ruský úder označil za jeden z největších takových útoků v poslední době. Energetici podle něj pracují na obnovení dodávek energie v postižených regionech.

Ostřelování Belgorodu

Při ukrajinském ostřelování ruského Belgorodu ležícího několik desítek kilometrů od hranic s Ukrajinou jeden člověk zahynul a několik dalších utrpělo zranění, informoval podle agentury TASS gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

„Znovu ostřelování. Bohužel jeden člověk zemřel. Jsou ranění,“ napsal Gladkov na svém účtu na Telegramu a zároveň upřesnil, že o život přišla žena.

Gubernátor informoval, že podle předběžných informací byla zasažena tři zdravotnická zařízení a několik obytných domů. Podle telegramového kanálu Baza po zásahu panelového domu začalo hořet několik aut.

Zdravotníci po ostřelování evakuovali všechny pacientky z jedné z belgorodských porodnic.

Ruská protivzdušná obrana nad Belgorodskou oblastí zneškodnila osm střel odpálených z raketometů české výroby, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě.

Belgorodská oblast sousedí s Ukrajinou, která se přes dva roky brání ruské vojenské agresi. Ruské příhraniční regiony v souvislosti s ruskou invazí do sousední země čelí ostřelování a útokům dronů, které ruské úřady připisují Ukrajině. Ta prakticky denně informuje o ruských vzdušných útocích nebo o dělostřeleckém ostřelování svého území.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist