Kvůli víkendovým volbám, ve kterých se nechá Vladimir Putin potvrdit jako prezident Ruska, poodhalil prakticky neomezený vládce země své osobní bohatství. V majetkovém přiznání pro ústřední volební komisi přiznal, že za posledních šest let vydělal 67,7 milionu rublů (přes 17 milionů korun) a na deseti bankovních účtech mu leží dohromady 54,4 milionu rublů (necelých 14 milionů korun).

Putin dále podle ruského listu Kommersant uvedl, že vlastní dva byty: jeden o rozloze 154 metrů čtvrtečních v Moskvě a jeden zhruba poloviční v jeho rodném Petrohradu, kde má i malou garáž. Co se týče vozového parku, ve vlastnictví má dvě volhy vyrobené ještě v dobách Sovětského svazu, jednu Ladu Nivu z roku 2009 a přívěs za auto "Skif" z roku 1987. A to je prakticky vše.

Lidé, kteří dlouhodobě sledují dění v Rusku, ale nevěří, že by se jeho majetek počítal pouze v desítkách milionů korun.

Navalnyj odhalil obří palác, který zřejmě patří Putinovi

Do centra pozornosti se dostaly Putinovy obrovské majetky, nemovitosti, jachty i firmy, formálně psané na jeho dlouholeté přátele nebo spolupracovníky, díky práci investigativního týmu nedávno zemřelého opozičníka Alexeje Navalného. Před třemi lety odhalil například existenci obřího opulentního paláce obkládaného zlatem u Černého moře. Jeho skutečným majitelem je zřejmě Vladimir Putin, přestože se po zveřejnění zprávy k vlastnictví tohoto největšího obytného objektu v Rusku přihlásil Putinovi blízký oligarcha Arkadij Rotenberg.

U Černého moře se nachází sedm tisíc hektarů velké území. Místo, kam není dohled z okolí, z moře a kvůli bezletové zóně ani z letadel, ukrývá podle opozičníka Alexeje Navalného Putinovu rezidenci.
U Černého moře se nachází sedm tisíc hektarů velké území. Místo, kam není dohled z okolí, z moře a kvůli bezletové zóně ani z letadel, ukrývá podle opozičníka Alexeje Navalného Putinovu rezidenci.
Foto: palace.navalny.com

Areál se rozkládá v Krasnodarské oblasti na jihu Ruska na pozemku o rozloze sedm tisíc hektarů a jen území Monaka by se do něj vešlo devětatřicetkrát. Uvnitř je k dispozici kasino, aqua diskotéka, divadelní sál, herna nebo lázně, na stejném pozemku vyrostl hokejový stadion, kostel a vinice. Výstavba honosného paláce stála téměř 30 miliard korun.

Navalného tým vytvořil 3D model paláce a náhledy jeho interiérů. Zde je první patro.
Navalného tým vytvořil 3D model paláce a náhledy jeho interiérů. Zde je první patro.
Foto: palace.navalny.com

Předloni přišel Navalného investigativní tým s dalším zjištěním: že Putin je i koncovým vlastníkem obrovské luxusní jachty Šeherezáda. Ta má šest pater a je dlouhá 140 metrů. Nacházejí se na ní mimo jiné bazény, lázně, několik saun, velká jídelna, kajuty pro hosty, pracovna či kinosál.

Šeherezáda je dlouhá 140 metrů. Má šest pater, kde se kromě jiného nacházejí bazény, lázně, několik saun, velká jídelna, kajuty pro hosty, pracovna či kinosál.
Seznamte se s jednou z největších jachet světa. Šeherezáda je dlouhá 140 metrů, má šest pater, kde se kromě jiného nacházejí bazény, lázně, několik saun, velká jídelna, kajuty pro hosty, pracovna či kinosál.
Foto: palace.navalny.com

Putin? Jeden z nejbohatších lidí na světě

Americký investor a politický aktivista Bill Browder řadí Putina dokonce mezi nejbohatší lidi světa. „Odhaduji, že nashromáždil 200 miliard dolarů neoprávněně nabytých zisků,“ řekl Browder ve svědectví před americkým Kongresem s tím, že těchto v přepočtu 4,6 bilionu korun má Putin poschovávaných především na Západě.

Bill Browder je přitom zkušeným znalcem ruského postsovětského ekonomického prostředí a podsvětí. V polovině 90. let založil v zemi investiční fond Hermitage Capital Management a nalil do něj čtyři miliardy dolarů. Postupně ale zjistil, že je okrádán oligarchy. Když na nekalé praktiky upozornil, byl v roce 2005 označen za "hrozbu pro národní bezpečnost" a byl mu zakázán vstup do země. Poté ruští úředníci jeho majetek údajně rozkradli. Ruský právník Sergej Magnitskij, kterého si najal, aby vyšetřil zabavení jeho společnosti, byl v roce 2009 mučen a nakonec zabit ve vězení.

Putina se před osmi lety dotkly i také takzvané Panama Papers. Přestože se prezidentovo jméno neobjevuje v žádném z dokumentů, které se novinářům podařilo získat, materiály dokládaly, že jeho přátelé vydělali miliony na obchodech, které by se bez Putinovy záštity prostě nemohly uskutečnit. Navíc se ukázalo, že z těchto peněz žila Putinova rodina. Z dokumentů dále vyplynulo, že lidé z bezprostřední blízkosti Vladimira Putina měli na zahraničních účtech ukryty asi dvě miliardy dolarů.