Ukrajinské ozbrojené síly brzy začnou dostávat munici nakoupenou prostřednictvím české iniciativy. Na tiskové konferenci v Kyjevě to ve středu podle listu Ukrajinska pravda řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. S českými kolegy se chce spojit ještě tento týden, kdy mají podle něj nastínit plán dodávek munice.

„Podle prvních náznaků se naši muži na frontě v nejbližší době dočkají navýšení dodávek munice,“ řekl šéf ukrajinské diplomacie. „Česká iniciativa je koncipována tak, aby byla realizována v průběhu celého roku. První munice bude dodána v nejbližší době, poté budou v průběhu roku přicházet nové dodávky,“ dodal.

O možnosti zakoupit ve třetích zemích dělostřelecké granáty pro Ukrajince, kteří se už přes dva roky brání ruské ozbrojené agresi, informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Český premiér Petr Fiala pak v úterý oznámil, že se k nákupu zatím připojilo 18 zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko. Oznámil také, že vedle závazně potvrzeného nákupu 300 tisíc kusů munice pro Ukrajinu má česká iniciativa nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 tisíc kusů.

„Česká iniciativa je výborná, ale ani zdaleka nestačí,“ řekl Kuleba, podle kterého se Kyjev bude snažit o další podobné dodávky.

Ukrajina se od začátku ruské invaze z února 2022 do značné míry spoléhá na vojenskou pomoc Západu. Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov letos dříve uvedl, že nedostatek munice je pro vojáky jeho země velký problém.

Vizionářství. Novinář popsal výrazný český krok, který může "nakopnout" Ukrajinu

Vizionářství. Novinář popsal výrazný český krok, který může "nakopnout" Ukrajinu