Ruská protiletecká obrana v noci na středu sestřelila 58 ukrajinských dronů nad nejméně šesti oblastmi, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Jeden bezpilotní letoun narazil i do budovy ruské tajné služby FSB v Belgorodu, kde poškodil fasádu a rozbil okna, píše agentura TASS.

Ruské úřady už dříve uvedly, že sestřelené drony způsobily menší škody na infrastruktuře a obytných budovách. Ruskojazyčný server BBC News napsal, že v rafinerii u Rjazaně po dronovém náletu hoří. Útok později potvrdil rjazaňský gubernátor Pavel Malkov. „Podle předběžných údajů jsou na místě oběti,“ napsal na Telegramu.

Rusko se nebývale vysokému počtu dronových náletů bránilo už v noci na úterý a během úterního dne, kdy bezpilotní letouny způsobily požár v rafinerii společnosti Lukoil v Novgorodské oblasti a v skladu pohonných hmot ve městě Orel. Útoky oznámil i Belgorod, kde dron zasáhl radnici.

Podle ruské armády protiletecká obrana během noci a středečního rána „zadržela a zničila“ 11 dronů nad Belgorodskou oblastí, osm nad Brjanskou, 29 nad Voroněžskou, osm nad Kurskou a po jednom bezpilotním letounu nad Leningradskou a Rjazaňskou.

„Nebezpečí útoku bezpilotních letounů stále trvá,“ uvedl ráno na telegramu gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev, podle kterého bylo nad oblastí sousedící s Ukrajinou zničeno více než 30 dronů. Později uvedl, že za posledních 24 hodin jich celkem armáda v oblasti zničila přes 40.

V Leningradské oblasti obrana sestřelila dron, když se blížil k ropné rafinerii, sdělil zdejší gubernátor Alexandr Drozdenko. Na práci zařízení to podle něj nemělo žádný dopad.

V Belgorodské oblasti padající trosky dronů podle zdejších úřadů poškodily plynové potrubí a připravily několik vesnic o elektřinu. V oblastní metropoli se cílem útoku stala nejen budova FSB, ale i bytová budova. Podle místních úřadů nejsou žádní zranění.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist