Ruští dobrovolníci bojující na straně Ukrajiny v úterý prohlásili, že podnikli útok na ruskou vesnici poblíž ukrajinských hranic. Pokus o proniknutí přes hranici následně potvrdil gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt a ruské ministerstvo obrany, podle kterých se ale vpádu cizích jednotek na ruské území podařilo zabránit, píše ruskojazyčný server BBC. Ruské úřady zároveň oznámily, že školy v Kursku přešly na on-line výuku.

Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku na Telegramu uvedli, že pronikli na území Ruské federace a zničili obrněné vozidlo ve vesnici Tětkino v Kurské oblasti. „Překročili jsme Rubikon,“ napsali na sociální síti. V pozdějším příspěvku „legionáři“ sdělili, že obec je pod jejich plnou kontrolou a že ruská armáda se stahuje a zanechává za sebou těžkou techniku.

Ruské ministerstvo obrany ale tento sled událostí popírá. „Dnes ráno jednotky ruských ozbrojených sil a pohraniční stráže (tajné služby) FSB zmařily pokus kyjevského režimu o průnik na území Ruska v Kurské a Belgorodské oblasti,“ uvedl úřad, podle kterého útočníci museli pod náporem ruských sil „se značnými ztrátami“ ustoupit. O vlastních ztrátách se ruská strana nezmínila.

Moskva dále uvedla, že útoky z Ukrajiny začaly okolo 3:00 moskevského času (1:00 SEČ) v okolí vesnic Odnorobovka, Něchotějevka a Spodarjušino v Belgorodské oblasti, další čtyři skupiny byly podle ní „odraženy“ na okraji Tětkina.

Útočníci se s využitím tanků a obrněných transportérů zaměřili na několik míst na ruské straně hranice, odrazilo je tamní dělostřelectvo a letectvo, uvedla s odkazem na prohlášení ruského ministerstva agentura Reuters a poznamenala, že verzi událostí ani jedné ze stran nelze nezávisle ověřit.

Kurský starosta Igor Kucak oznámil, že „v souvislosti s nedávnými událostmi“ přejdou místní žáci v následujících třech dnech na distanční výuku.

Ruské regiony sousedící s Ukrajinou, která se od února 2022 brání ruské vojenské agresi, hlásí poměrně často výbuchy nebo dělostřelecké a raketové přepady, které ruské úřady přičítají ukrajinské armádě nebo proukrajinským sabotérům. Loni v květnu do příhraniční Belgorodské oblasti pronikly z Ukrajiny ozbrojené skupiny a oblast se stala dějištěm střetů. Ruské úřady z vpádu obvinily ukrajinské „sabotážní skupiny“, podle Kyjeva i médií do regionu pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru bojujících na straně Ukrajiny. O podobných výpadech od té doby ruské úřady informovaly opakovaně.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist