Ukrajina může zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, když dostane zbraně, které potřebuje. Bez americké podpory ale bude ohrožena celá Evropa. Řekl to americký prezident Joe Biden, který na úvod svého poselství o stavu unie znovu apeloval na uvolnění dalších peněz na pomoc zemi napadené Ruskem. Svého předchůdce Donalda Trumpa Biden zkritizoval za zpochybňování principu kolektivní obrany NATO.
„Svoboda a demokracie čelí útoku, doma i v zámoří,“ prohlásil šéf Bílého domu. Své vystoupení v Kongresu zahájil slovy o tom, že podobně jako prezident Franklin Roosevelt za druhé světové války přišel zákonodárce i veřejnost varovat, že Spojené státy prožívají neobyčejně vypjatý okamžik.
„Dějiny nás sledují. Když Spojené státy odejdou, ohrozí to Ukrajinu,“ řekl o podpoře napadené země. Balík aktuálně blokuje republikánské vedení v americké Sněmovně reprezentantů. Senát minulý měsíc schválil širší návrh zahrnující asi 60 miliard dolarů (kolem 1,4 bilionu korun) na podporu Kyjeva, předseda sněmovny Mike Johnson jej ale odmítá předložit k hlasování.
„Ukrajina může zastavit Putina, když budeme stát s Ukrajinou a poskytneme zbraně, které potřebuje na svou obranu,“ uvedl Biden. V opačném případě bude podle něj ohrožena nejen Ukrajina, ale celá Evropa a „svobodný svět“.
Přístup k bezpečnosti Evropy a k Severoatlantické alianci byl jedním z témat, na kterém Biden ilustroval kontrast s Trumpem, jeho pravděpodobným republikánským rivalem v prezidentské volbě letos v listopadu. Znovu odsoudil Trumpův výrok, v němž naznačil, že by Rusku řekl, aby se spojeneckými zeměmi „dělalo, co se mu zlíbí“, kdyby nebyl spokojený s jejich výdaji na obranu. Trump mezitím na své sociální síti Truth Social zopakoval postoj, že když NATO „nebude platit své účty, nebudeme vás chránit“.
„Je to nehorázné,“ řekl Biden, jenž o principu kolektivní obrany hovoří jako o posvátném závazku, který USA pod jeho vedením nikdy neporuší. „Dnes jsme udělali NATO silnější, než kdy bylo,“ dodal s odkazem na čtvrteční rozšíření aliance o Švédsko. Pokynul přitom švédskému premiérovi Ulfu Kristerssonovi, který byl mezi hosty první dámy Jill Bidenové.
Příměří v Gaze
Biden také řekl, že bez ustání pracuje na dojednání šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy, které by zastavilo „srdcervoucí“ utrpení Palestinců. Také sdělil, že nařizuje americké armádě misi s cílem vybudovat dočasné přístavní molo u břehů Gazy pro doručování humanitární pomoci.
Takový projekt by podle něj umožnil masivní posílení dodávek pomoci do bojové zóny. Prezident USA také vyzval Izrael, aby „udělal svůj díl“ práce a umožnil větší přísun jídla a dalšího materiálu na palestinské území.
Washington v posledních dnech ve snaze zmírnit humanitární krizi zahájil letecké dodávky jídla Palestincům. Stavba a zprovoznění dočasného přístavu bude podle zdrojů agentury Reuters trvat několik týdnů. Podrobnosti nejsou zcela jasné, Biden nicméně uvedl, že plán nevyžaduje přítomnost amerických vojáků v Gaze.
„Usilovně pracuji na dosažení okamžitého příměří trvajícího nejméně šest týdnů,“ které by umožnilo propuštění izraelských rukojmích držených v Pásmu Gazy, uvedl prezident ve stejné části projevu. Americký prezident je kvůli agresivnímu počínání Izraele v Gaze pod sílícím tlakem svých stranických kolegů, aby omezil vojenskou podporu židovskému státu. Při jeho projevu některé kongresmanky z progresivního křídla Demokratické strany držely cedulky s nápisy „trvalé příměří hned“ a „přestaňte posílat bomby“.
Vymezení vůči Trumpovi
Americký prezident Joe Biden v Kongresu také uvedl, že chce řešit problémy na americko-mexické hranici, nebude však démonizovat imigranty, kteří k ní míří ve statisících ročně. Byl to jeden z mnoha momentů, v nichž se vymezoval vůči svému očekávanému soupeři v listopadových volbách a exprezidentovi Donaldu Trumpovi.
Biden odkazoval na republikánského politika mnohokrát, místo jeho jména však používal spojení „můj předchůdce“. Navazoval při tom na dosavadní strategii své kampaně, kterou je snaha přesvědčit voliče, že Trump prosazuje extrémní stanoviska od zahraniční politiky až po přístup k potratům.
Za současného vývoje primárek dvou hlavních politických stran v USA je prakticky jisté, že demokraty bude ve volbách opět reprezentovat Biden a že se po čtyřech letech znovu utká s Trumpem. Imigrace při tom zřejmě bude ústředním tématem kampaně v době, kdy se dlouhodobě přetížený americký imigrační systém nezvládá vypořádávat s náporem lidí prchajících před chudobou a násilím zejména z Latinské Ameriky.
„Můžeme se o řešení problémů na hranici hádat, nebo je můžeme řešit. Já je chci řešit,“ vzkázal republikánům Biden. Hovořil i o nedávném plánu imigračních restrikcí, na němž se dohodli senátoři z obou stran a který poté republikáni potopili, když proti němu vystoupil Trump.
Ten ve své kampani rozdmýchává strach z přistěhovalců a mimo jiné uvedl, že migranti „otravují krev naší země“. Často lidi překračující hranici na jihu USA vykresluje jako zločince a potenciální teroristy.
„Nebudu imigranty démonizovat a říkat, že otravují krev naší země. Nebudu rozdělovat rodiny. Nebudu odmítat lidi na základě jejich víry,“ řekl Biden v odkaze na Trumpova slova a jeho politiku z doby v Bílém domě.
Ve stejné pasáži ovšem o přistěhovalcích hovořil jako o „ilegálech“, což je výraz, kterému se demokraté běžně vyhýbají. Prezident se takto vyjádřil, když reagoval na výkřik republikánské kongresmanky Marjorie Taylorové Greeneové, aby se zmínil o případu 22leté studentky Laken Rileyové, kterou nedávno našli mrtvou ve státě Georgia. Úřady v této souvislosti obvinily mladého Venezuelce, který v roce 2022 nelegálně vstoupil do USA.
Biden se v jistém momentě odklonil od připraveného projevu, aby o případu Rileyové promluvil, ovšem místo křestního jména zabité ženy řekl slovo, které se více podobalo jménu „Lincoln“. „Nevinná mladá žena, která byla zabita ilegálem,“ řekl prezident, načež v další větě stejný výraz zopakoval. Následně řekl, že USA potřebují urychlit azylová řízení a odradit tak migranty od nelegálního překračování hranic.
Šéf Bílého domu se v úvodu projevu rovněž věnoval potratům a útoku Trumpových příznivců na sídlo Kongresu, což jsou další výrazné motivy jeho kampaně. Zejména prosazování přístupu k interrupcím považují demokraté za svou silnou zbraň poté, co konzervativní většina na Nejvyšším soudu USA se třemi členy jmenovanými Trumpem předloni zrušila federální právo na potrat.
„Se vší úctou, soudci, ženy nejsou ve volbách bezmocné,“ prohlásil Biden. „V roce 2024 zase vyhrajeme,“ dodal, čímž své poselství o stavu unie jasně propojil s předvolební kampaní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist