Spojenci Kyjeva zajistili finanční prostředky potřebné pro českou iniciativu, jejímž cílem je nákup 800 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na své nejmenované zdroje. O pozitivním vývoji hovořil ve středu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ve čtvrtek norský premiér Jonas Gahr Störe řekl, že se Norsko do iniciativy také zapojí a že by příspěvek severské země měl zajistit plné financování české iniciativy tak, aby mohla být spuštěna.

Odpoledne pak úspěšné shromáždění potřebné částky potvrdil český prezident Petr Pavel. „K dnešnímu ránu jsme shromáždili celkovou částku pro nákup veškeré munice, tedy těch 800 tisíc kusů,“ řekl při čtvrteční návštěvě Středočeského kraje. Do pomoci, kterou iniciovalo Česko, se zapojí dalších 18 států. Munice by měla být na Ukrajině v následujících týdnech, uvedl prezident.

Další krok má podle Pavla udělat česká vláda, která uzavře memorandum a nastaví vzájemné vztahy. „Z české strany potom bude následovat informace všem těm přispívajícím státům o harmonogramu, a jak budeme postupovat dál,“ uvedl prezident. „Teď to bude už jenom na šikovnosti našich firem a ministerstva obrany, jak se podaří celý ten postup urychlit,“ doplnil.

Přesné načasování podle Bloombergu bude záviset na smluvních a dodacích harmonogramech. Podle návrhu by Česko fungovalo jako prostředník spojující vlády ochotné financovat nákup munice.

„Došlo k pozitivnímu pokroku ohledně české iniciativy,“ řekl ve středu prezident Zelenskyj na tiskové konferenci s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem v jihoukrajinské Oděse.

Prezident Petr Pavel minulý týden uvedl, že zájem zapojit se do českého plánu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU projevilo 15 států. Podle dostupných informací jsou mezi nimi například Kanada, Francie, Německo, Dánsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, které celkem poskytne 250 milionů eur, či Belgie s příspěvkem 200 milionů eur. Další státy účast oznámily, aniž by specifikovaly výši svého příspěvku.

Rusové se valí na Ukrajince. Útočí na "golfových vozítkách" Desertcross 1000-3, ukázali obránci

Norsko poskytne na českou iniciativu až 1,6 miliardy norských korun (asi 3,6 miliardy Kč). Podle norského listu Verdens Gang to ve čtvrtek uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe.

„Česká republika získala podporu několika zemí a norský příspěvek by měl zajistit plné financování iniciativy tak, aby mohla být spuštěna,“ prohlásil předseda norské vlády. Podle deníku Verdens Gang norský premiér dnes hovořil s českým prezidentem Petrem Pavlem a dal najevo, že Norsko je připraveno poskytnout až 1,6 miliardy norských korun.

Störe je přesvědčen, že nejnovější příspěvek Norska bude mít velký význam pro situaci na bojišti. „Nedostatek munice v současné době omezuje schopnosti Ukrajiny se bránit. (Tento příspěvek) by měl dát Ukrajině možnost odolávat ruské agresi,“ uvedl Störe.

Plán představil prezident Pavel v polovině února na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Řekl, že Česko v mimounijních zemích našlo 500 tisíc kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300 tisíc kusů v sovětské ráži. Britský list Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů (asi 35 miliard korun). České úřady na dotaz ČTK částku nepotvrdily ani neuvedly, z jakých zemí má ČR dotyčnou munici možnost nakoupit.

Odhaduje se, že Ukrajina potřebuje nejméně 200 tisíc dělostřeleckých nábojů měsíčně, aby mohla pokračovat v boji proti ruským invazním silám, jejichž průměrná denní spotřeba munice může být třikrát až pětkrát větší, než mohou vypálit ukrajinské ozbrojené síly, poznamenal Bloomberg.

Evropští spojenci se podle něj snaží plnit závazky dodávat Kyjevu vojenské vybavení v citlivém okamžiku války, kdy se ukrajinští představitelé obávají, že ruské jednotky mohou do léta prolomit ukrajinskou obranu. Napadená země se podle médií potýká s kritickým nedostatkem munice. EU nesplnila slib dodat Kyjevu do tohoto měsíce milion dělostřeleckých nábojů, dodala jen část, a další pomoc USA je zablokovaná v americkém Kongresu.

Rusové se valí na Ukrajince. Útočí na "golfových vozítkách" Desertcross 1000-3, ukázali obránci