Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl v pátek pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Navalného rakev do hrobu uložili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického trháku Terminátor.

„Alexej považoval film Terminátor 2 (Den zúčtování) za nejlepší snímek na světě. Na jeho pohřbu zahráli hudbu z poslední scény,“ napsal na telegramu Navalného tým a příspěvek doplnil o video.

Ruští policisté už několik hodin před obřadem postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se mělo poslední rozloučení konat. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino přistavili také vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona.

Na Borisovském hřbitově, kde má následovat vlastní pohřeb, jsou také policejní hlídky. Kreml varoval před postihem za nepovolená shromáždění. U kostela před obřadem stála kilometrová fronta.

V okolí kostela podle reportéra Mediazony dochází k výpadkům internetu: odeslání zprávy v sociální síti Telegram trvá několik minut, mapová aplikace nefunguje vůbec. Už ve čtvrtek novináři zaznamenali, že u kostela dělníci montovali anténu, o které tvrdili, že je určena pro speciální služby. „To nezávisí na nás,“ odpověděl jeden z pracovníků na otázku, zda zařízení bude rušit mobilní spojení.

Portál Meduza doporučil zájemcům vyrazit na obřad v předstihu, protože stanici metra mohou úřady uzavřít, a varoval, že policie může bránit příznivcům Navalného v účasti na ceremonii. Před návštěvou předpokládaných demonstrací byli podle serveru varováni žáci moskevských škol, studentům bylo vyhrožováno vyloučením.

Smrt politika, který byl nejvýraznějším kritikem Kremlu v posledních letech, oznámila vězeňská služba 16. února. Navalnyj zemřel v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnoholetý trest.

Přípravy pohřbu provázely komplikace. Navalného tým uvedl, že problémy měl s nalezením místa, ve čtvrtek také vyšlo najevo, že kvůli výhrůžkám žádná z pohřebních služeb není ochotná ujmout se převozu politikova těla. Ruské úřady navíc Navalného tělo předaly rodině teprve pár hodin před obřadem. 

Navalnyj upozorňoval například na korupci v řadách představitelů současného režimu v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Od ledna 2021, kdy se vrátil do vlasti z léčení v Německu, byl ve vězení. Postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku. Jeho spolupracovníci tvrdí, že ho Putin nechal zabít.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.