Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr pondělního summitu o pomoci Ukrajině, který svolal do Paříže, ohlásil vznik koalice pro dodávky raket středního a dlouhého doletu zemi čelící ruské agresi. Francie se podle něj připojí i k české iniciativě nákupu munice pro Ukrajinu ve třetích zemích. Evropané se domnívají, že porážka Ruska je nezbytná pro bezpečnost Evropy, zdůraznil také Macron. Není však shoda na vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu, vyloučit však nelze nic, dodal.

K české iniciativě by se podle odhadů premiéra Petra Fialy mohlo připojit až 15 států. Nizozemský premiér Mark Rutte vzápětí oznámil, že jeho země přispěje 100 miliony eur (asi 2,5 miliardy korun). Oba premiéři v pondělí hovořili s novináři v Paříži po skončení summitu o pomoci Ukrajině. Nákup a dodání munice by podle Fialy měly proběhnut v následujících „týdnech až měsících“.

„V průběhu jednání se řada států k (české) iniciativě přihlásila nebo mně v kuloárech kolegové říkali, že o ní rychle budou jednat. Myslím, že nakonec tato akce bude mít velkou podporu, odhaduji to tak na 15 států,“ uvedl český premiér.

Myšlenku nakoupit ve třetích zemích stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu bránící se ruské invazi poprvé veřejně oznámil český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Podle Pavla má Česko možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů ráže 122 milimetrů.

Britský list Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun). České úřady na dotaz ČTK částku nepotvrdily ani neuvedly, z jakých zemí má Česko dotyčnou munici možnost nakoupit.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.