Maďarský parlament v pondělí zvolil dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka novým prezidentem země. Sedmašedesátiletého Sulyoka navrhla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a byl jediným kandidátem.

Sulyokova předchůdkyně v úřadu hlavy státu Katalin Nováková odstoupila tento měsíc v důsledku aféry, kterou vyvolalo udělení prezidentské milosti muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál kolem Orbánovy dlouholeté spojenkyně vyvolal protesty a velká demonstrace se konala v Budapešti i minulý týden.

Sulyokovo zvolení se očekávalo. Podle agentury DPA pro něj ve 199členném parlamentu nakonec hlasovalo 134 poslanců, tedy více než nezbytná dvoutřetinová většina. Pět zákonodárců hlasovalo proti a řada dalších opozičních poslanců se volby nezúčastnila.

Do čela nejvyšší soudní instance v zemi Sulyok usedl v roce 2016, přičemž toto postavení získal s podporou zákonodárců vládnoucí strany. Podle DPA je stoupencem politiky premiéra Orbána.

Do prezidentského úřadu nastoupí Sulyok 5. března. Očekává se, že jedním z jeho prvních kroků bude podpis ratifikačního dokumentu o vstupu Švédska do NATO, který dnes schválil maďarský parlament. Maďarsko tak v rámci aliance uzavírá ratifikační proces týkající se švédské žádosti o vstup.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.