Několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje, že vyšlou své vojáky na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto východoevropskou zemí, prohlásil v pondělí slovenský premiér Robert Fico. Před cestou na schůzku státníků v Paříži, kde budou jednat o podpoře Ukrajiny, doplnil, že Slovensko se do tohoto projektu nezapojí. Kvůli pařížskému jednání Fico svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady státu i kabinetu.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) po dotazu na to, zda Česko plánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedla, že o tomto tématu nic neví a že bude nepochybně součástí pondělní schůzky v Paříži, kterou na téma pomoci Ukrajině svolal prezident Emmanuel Macron.

Diplomatické zdroje HN potvrdily, že toto téma na programu je, ale zároveň že Česká republika neplánuje své vojáky na Ukrajinu poslat. Česko se na schůzce soustředí na svoje téma dodávek dělostřelecké munice, pro které shání mezi spojenci financování. Pokud by se sehnalo dost peněz, mohou podle těchto zdrojů začít dodávky od výrobců mimo Evropskou unii v řádu týdnů a pokračovat celý rok. Na schůzku do Paříže za Česko jede premiér Petr Fiala (ODS).

Také předseda slovenské sněmovny Peter Pellegrini uvedl, že jedním z témat pařížské schůzky bude možnost, aby státy na základě bilaterální dohody s Ukrajinou vyslaly do této země spolu s vojenskou technikou také své vojáky. Zmiňoval se o nich jako o obsluze techniky.

„Neumím si přestavit, že na území Ukrajiny budou vojáci členských zemí NATO. Budou jen další mrtví. Všichni chtějí jen pokračování zabíjení,“ řekl Fico. Dodal, že případné vyslání zahraničních vojáků na Ukrajinu, která se už tři roky brání ruské ozbrojené agresi, by znamenalo eskalaci konfliktu.

Romancov: Největší slabina Ruska? Není na bojišti ani uvnitř státu. A lze jí využít

Fico i Pellegrini, kteří jsou zároveň předsedy dvou nejsilnějších slovenských vládních stran, shodně kritizovali, že mezi tématy nadcházejících jednání v Paříži jim chybí zmínka o mírovém plánu. Fico zopakoval svůj odmítavý postoj k dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu ze státních zásob Slovenska. Řekl, že Slovensko je připraveno pomáhat Ukrajině například v podobě odminovávacích zařízení nebo opravami techniky.

Slovenský premiér už o víkendu hovořil například o „neúspěšné strategii Západu“ ohledně Ukrajiny, o jeho snaze dále podporovat Kyjev a přistoupit na totální eskalaci napětí. Představitelům slovenské opozice, která naopak podporuje vojenskou pomoc Ukrajině, Fico vzkázal, aby vzali samopal a vyjeli na Ukrajinu bojovat proti Rusku.

Romancov: Největší slabina Ruska? Není na bojišti ani uvnitř státu. A lze jí využít