Ukrajinská prokuratura vyšetřuje záběry sdílené ukrajinskými i ruskými kanály na Telegramu, na kterých ruští vojáci údajně postříleli ukrajinské válečné zajatce. Video pořízené z dronu se podle prokuratury začalo šířit 24. února, v den druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu, píše server Meduza.

Prokuratura uvedla, že ruští vojáci zabrali pozice ukrajinských ozbrojených sil mezi obcemi Ivanivske a Chromove na západním okraji města Bachmut v Doněcké oblasti. Na videozáznamu vycházejí vojáci ze zákopu s rukama nad hlavou, lehnou si na zem a druhá skupina na ně začne střílet.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uvedl, že při incidentu zahynulo nejméně sedm vojáků. Podle ukrajinského projektu DeepState se jednalo o příslušníky ukrajinské 92. samostatné útočné brigády nebo jejích přidružených jednotek a mrtvých je devět.

Rusko obvinění nekomentovalo. Není jasné, kdy byly záběry pořízeny, a nelze je bezprostředně ověřit, podotýká ruskojazyčná redakce BBC.

„Armáda agresora záměrně zabila zraněné a neozbrojené ukrajinské vojáky, přičemž ignorovala normy mezinárodního humanitárního práva,“ uvedla ukrajinská prokuratura. Dodala, že v současnosti vyšetřuje 19 případů, které se týkají vražd 45 ukrajinských válečných zajatců.

Moskva a Kyjev se od ruské invaze na Ukrajinu obviňují ze zabíjení válečných zajatců opakovaně. O podobném incidentu zachyceném na videu informovaly ukrajinské úřady také minulý týden. Ruští vojáci tehdy podle nich postříleli ukrajinské zajatce u vsi Robotyne na jihovýchodě Ukrajiny.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.