Rusko využívá zpoždění v dodávkách západní pomoci Ukrajině a situace na frontových úsecích, kde se soustředily rezervy ruských sil, je mimořádně obtížná, uvedl v pondělí podle tiskových agentur ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina se téměř dva roky brání ruské agresi.

„Nyní je mimořádně těžká situace na některých úsecích fronty, a to právě tam, kde se ruským vojskům podařilo soustředit maximum rezerv,“ uvedl podle serveru RBK-Ukrajina Zelenskyj v nočním projevu.

Rusové podle šéfa státu využívají situace vytvořené zpožděním dodávek západní pomoci, což velice palčivě pociťují ukrajinská vojska, kterým se nedostává dělostřelecká munice a také munice pro protiletecké zbraně. Chybějí i zbraně dalekého dosahu.

Na obnovení a pokračování dodávek se podle prezidenta pracuje. Ukrajina sice dosud není s to sama si zajistit své potřeby, ale každý měsíc se ukrajinské schopnosti zvětšují.

Server připomněl, že americký Kongres kvůli sporům mezi republikány a demokraty už měsíce není schopen schválit další pomoc Ukrajině. Poté, co pomoc v řádu desítek miliard dolarů schválil Senát, šéf Sněmovny reprezentatů odmítá dát tento balík na pořad jednání.

Ruské síly o víkendu dobyly Avdijivku, která od roku 2014 představovala jednu z opor ukrajinské obrany v Donbasu na východě země. Rusko je momentálně schopno útočit v několika sektorech fronty najednou.