Ruské ozbrojené síly nakupují satelitní internetový systém Starlink z arabských zemí. Uvedla to v úterý na Telegramu ukrajinská vojenská rozvědka HUR, která už v neděli v prohlášení tvrdila, že ruští vojáci terminály Starlinku využívají na okupovaných částech ukrajinského území. O jaké arabské země se podle ní jedná, HUR dále nerozvedla. Jak Starlink, který spadá pod americkou společnost SpaceX, tak Moskva dříve ukrajinské obvinění odmítly.

HUR své informace opírá o nedávno pořízenou zvukovou nahrávku, která je podle ní rozhovorem ruských vojáků o nákupu Starlinku. „Arabové všechno přivezou: kabely, wi-fi, router,“ cituje rozvědka z nahrávky, z které podle ní vyplývá, že náklady na pořízení terminálu jsou 200 tisíc rublů (zhruba 51 500 korun).

Ukrajinský vojenský mluvčí Andrij Jusov v pondělí bez větších podrobností uvedl, že terminály Starlink ruské ozbrojené síly získávají prostřednictvím třetích zemí. Kyjev podle něj nyní pracuje na tom, aby Rusku na okupovaných ukrajinských územích zabránil v jejich používání.

Ukrajinská tvrzení v pondělí odmítl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého nelze systém Starlink do Ruska oficiálně dodávat ani jej oficiálně využívat. Šéf SpaceX Elon Musk uvedl, že „podle našeho nejlepšího vědomí nebyly do Ruska prodány – ať už přímo nebo nepřímo – žádné Starlinky“.

Systém satelitního internetu Starlink provozuje divize společnosti SpaceX. Cílem Starlinku je vytvořit síť, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Divize má přibližně 5000 satelitů na nízké oběžné dráze Země.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist