Poslanci maďarské vládnoucí strany Fidesz podle očekávání nepřišli na pondělní mimořádnou schůzi parlamentu, o jejíž konání před několika dny kvůli ratifikaci vstupu Švédska do NATO požádala opozice. Hlasování se tak nekonalo, informují maďarská média.

Zástupci parlamentního klubu strany maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána v pondělí ještě před začátkem schůze dali najevo, že chtějí, aby se o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance hlasovalo až na řádné schůzi parlamentu. Ta se uskuteční po zimní přestávce koncem února. Zástupci Fideszu chtějí, aby do té doby Budapešť navštívil švédský premiér Ulf Kristersson.

V maďarském parlamentu v pondělí byli velvyslanci některých členských zemí NATO, včetně amerického, polského nebo slovenského. Agentura Reuters píše, že šlo o „překvapivý krok ve snaze vyvinout nátlak na Budapešť, aby schválila švédskou přihlášku do aliance“.

Maďarsko je poslední zemí Severoatlantické aliance, která rozšíření o Švédsko ještě neschválila. Podmínkou pro vstup skandinávské země do NATO je souhlas všech jeho členů. Minulý měsíc ho po dlouhých politických průtazích dalo Turecko.

Reuters připomíná, že maďarský premiér Viktor Orbán, který na rozdíl od jiných představitelů aliančních zemí udržuje dobré vztahy s Ruskem, tvrdí, že vstup Švédska do NATO podporuje. Nicméně příslušný zákon je v maďarském parlamentu od poloviny roku 2022.

Maďarský parlament s ratifikací otálí podle všeho i kvůli kritice od některých švédských politiků na adresu Budapešti, která se týká zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.