Ukrajinská rozvědka tvrdí, že se jejím speciálním jednotkám v noci na čtvrtek na poloostrově Krym podařilo zničit raketový člun Ivanovec, který je součástí ruské Černomořské flotily. Plavidlo se podle oznámení rozvědky, které zveřejnila na sociální síti Telegram, v době ukrajinského útoku nacházelo na jezeře Donuzlav. Zkázu plavidla tajná služba doložila videozáznamem, který podle ní zachycuje útok na Ivanovec. Ruské úřady zatím osud plavidla nekomentovaly.

„V důsledku několika přímých zásahů do lodního trupu utrpělo plavidlo škody neslučitelné s dalším pohybem,“ uvedla rozvědka. Člun se podle ní potopil. Jeho cenu odhadla na 60 až 70 milionů dolarů (1,4 až 1,6 miliardy korun).

Ruské záchranné operace nebyly úspěšné, tvrdí také rozvědka. Kolik lidí bylo na palubě, není jasné, ale čluny tohoto typu jsou podle portálu Meduza obvykle navržené pro 40člennou posádku.

Rusko ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem připojilo ke svému území v roce 2014. Většina členů mezinárodního společenství tento krok neuznává.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik

Ukrajinské síly zároveň ve středu odpoledne vypálily 20 raket na oblast Černého moře a poloostrov Krym ovládaný Ruskem, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Na poloostrově se jim podařilo zasáhnout leteckou základnu Belbek, naznačil na sociální síti Telegram velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruská raketa naproti tomu zasáhla nemocnici Charkovské oblasti, kde lehce zranila čtyři lidi, uvedly večer místní úřady.

„Věděli jste, že v ukrajinském letectvu je 204. sevastopolská brigáda taktického letectva? Tak její domovskou základnou je letiště Belbek! Ukrajinští letci se určitě na své domovské letiště vrátí. A zatím děkuji všem, kdo se podílí na očišťování Krymu od ruské přítomnosti,“ napsal Oleščuk. Připojil videozáznam zachycující dým stoupající k obloze a zvuky exploze.

Ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení na Telegramu napsalo, že ukrajinské útoky odrazila ruská protivzdušná obrana. Ministerstvo nicméně uvedlo, že úlomky sestřelených raket spadly na území vojenského areálu v Ljubymivce na sevastopolském předměstí, ale že na letecké technice škody nezpůsobily. Ljubymivka leží nedaleko od Belbeku.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist