Pokud politikům nezvýšíme platy, za chvíli do politiky půjdou jen „lidé z hedgeových fondů, mladí píáristé a neúspěšní odboráři“, tvrdí poslanec za britské konzervativce a donedávna ministr pro vědu George Freeman. Na své místo v britské vládě rezignoval loni v listopadu, ale teprve teď odhalil, co k tomuto rozhodnutí výrazně přispělo – z ministerského platu prý nadále nebyl schopen utáhnout hypotéku.

„Vláda je krutá milenka,“ napsal nyní na svém blogu v narážce na to, že pokud by chtěl v kabinetu dál pokračovat, musel by tuto činnost dotovat ze svých úspor.

„Měsíční hypotéka mi narostla z 800 liber na 2000 liber. To si z ministerského platu prostě nemohu dovolit,“ tvrdí. Nyní tedy na hypotéce odvádí v přepočtu zhruba 58 tisíc korun měsíčně.

Okamžitě se objevily pochybnosti o tom, proč by pro něj měla být taková splátka problémem – ve vládě pobíral v přepočtu přes 280 tisíc korun každý měsíc. Freeman odvětil, že se jeho finanční situace výrazně zkomplikovala poté, co prošel „velmi bolestným rozvodem“. Dodal, že musí počítat taky s tím, že finanční podporu mohou v blízké době potřebovat i jeho stárnoucí rodiče.

Pozice ministra v britské vládě v českém prostředí fakticky odpovídá roli politického náměstka. Jde o politiky nominované vládní stranou z řad vlastních poslanců Dolní sněmovny britského parlamentu. Ministři pobírají 118 300 liber ročně, tedy skoro tři a půl milionu korun. V reakci na Freemanovu výzvu ke zvýšení jejich příjmů britská vláda odvětila, že to nemá v úmyslu.

Řadoví poslanci, kterým se Freeman po rezignaci opět stal, si přijdou v přepočtu na výrazně méně než ministři, asi na dva a půl milionu korun ročně. Na rozdíl od členů vlády si ale mohou přivydělávat aktivitami, jako je poradenství, právní praxe nebo třeba publicistika. V praxi si tak řada z nich vydělá mnohem víc než špičkoví členové vlády – například bývalý premiér Boris Johnson si jen za prvního půl roku poté, co odešel z funkce, přišel skoro na pět milionů liber, tedy asi 140 milionů korun. Jde hlavně o příjmy za různé přednášky nebo o zálohu, kterou dostal od jednoho nakladatelství za budoucí paměti, které se chystá napsat.

U Johnsona, který patří k nejviditelnějším a nejkontroverznějším postavám evropské politiky, se výrazný nárůst příjmů po odchodu z čela vlády předpokládal. Mimo kabinet ale zbohatla i jeho bezprostřední předchůdkyně Theresa Mayová, která přitom nijak ostře sledovanou a výraznou političkou nebyla. Vedle svého řádného poslaneckého příjmu si od konce roku 2019 přišla na víc než dva a půl milionu liber, tedy přes 72 milionů korun.

Jako řadový poslanec podle všeho zbohatne i George Freeman. Před vstupem do politiky pracoval v biomedicíně, založil a financoval například několik start-upů. Podle britských médií má velmi dobrou šanci, že z tohoto oboru, pokud v něm opět bude aktivní, získá nemalé příjmy.

V Česku je základní plat poslance zhruba 100 tisíc korun. Kromě toho má nárok na příspěvek například na cestování nebo provoz kanceláře. Řada poslanců má mimo to vedlejší příjmy z podnikání, členství v dozorčích radách, advokacie nebo za práci v zastupitelstvu města či obce. Musí je pravidelně zveřejňovat, stejně jako jejich britské kolegyně a kolegové.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.