Italská vláda premiérky Giorgii Meloniové chce regulovat internetová hodnocení hotelů, restaurací a dalších podniků. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na ministryni cestovního ruchu Danielu Santanchèovou. Té vadí především anonymní recenze.

„Hodnocení mohou pro podniky, hotely a restaurace znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Můžete zanechat negativní recenzi, aniž byste v dané restauraci kdy jedli,“ uvedla podle italských médií Santanchèová. „Jako vláda musíme převzít odpovědnost a zjistit, jak můžeme zasáhnout. Internetové recenze se mohou stát nekalým marketingovým nástrojem. Chceme vědět, kdo recenze píše,“ uvedla.

Pro podniky mají podle ní recenze zásadní význam. „Na 85 procent rezervací se provádí digitálně a to vše závisí na recenzích. Ty mohou restauraci nebo hotel zničit, často k tomu stačí pouhá čtyři slova,“ uvedla ministryně s tím, že tento mocný nástroj je třeba regulovat.

„Pokud novinář šíří nepravdivé informace, hrozí mu následky, zatímco na sociálních sítích si můžete psát, co chcete,“ dodala Santanchèová.

Podle amerického sdružení na ochranu spotřebitelů PIRG je 30 až 40 procent internetových recenzí falešných, před výběrem služby si přitom hodnocení čte na 90 procent uživatelů. Fenomén dal proto vzniknout celému trhu s falešnými recenzemi, uvedl deník Corriere della Sera.

Společnost Uberall ve svém průzkumu provedeném v roce 2021 na čtyřech milionech recenzí uvedla jako nejčastější typ podvodných hodnocení ten, kdy si majitelé vytvoří falešné účty, kterými následně „hodnotí“ vlastní podniky.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist