Když byla loni v říjnu policie v Severním Irsku přivolána k nálezu mrtvoly v rašeliništi u vsi Bellaghy v hrabství Londonderry, nedokázala určit, jak staré pozůstatky jsou. Z výzkumu ale nyní vyplynulo, že patřily chlapci, který žil okolo roku 500 před naším letopočtem, píše internetový portál BelfastLive.

Šlo o velmi dobře zachovaný nález, včetně kusů masa, a proto policie původně uvažovala, že zahájí vyšetřování okolností úmrtí tohoto člověka. „Jakékoliv lidské pozůstatky, i kdyby byly na hřbitově, jsou považovány za podezřelé, pokud o nich chybí záznamy,“ řekl forenzní geolog Alistair Ruffell z belfastské Queen's University. Vědci v laboratoři této univerzity ale za použití radiouhlíkové metody datování zjistili, že vyšetřovat tento případ nebude potřeba, protože chlapec ve věku 13 až 17 let zemřel před 2000 až 2500 lety. Okolnosti jeho smrti nejsou známy.

Při vykopávkách se nejdříve našly jeho kost holenní a lýtková a poté pažní, loketní a vřetenní, pak následovaly další nálezy. Částečně se dochovala kůže, nehty na levé ruce a nohou a možná i ledvina.

Jde o první pozůstatky nalezené na některém ze severoirských rašelinišť, pro které byla použita radiouhlíková metoda datování. K dalšímu výzkumu a uchování si je převezme správa severoirských národních muzeí.

V pražském Karlíně odkrývají masové hroby. Šlo o desítky tisíc vojáků, říká Vyšohlíd

V pražském Karlíně odkrývají masové hroby. Šlo o desítky tisíc vojáků, říká Vyšohlíd

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist