Turecký parlament v úterý večer schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Přístupový dokument podle agentury Reuters nyní dostane k podpisu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara blokovala vstup severské země do vojenského paktu přes rok. Pro rozšíření Severoatlantické aliance chybí ještě souhlas Maďarska. Krok přivítal švédský premiér Ulf Kristersson. Pro rozšíření Severoatlantické aliance o nový členský stát chybí ještě souhlas Maďarska.

Švédsko podalo žádost o vstup do aliance společně s Finskem v květnu roku 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku a země se stala členem NATO na začátku dubna.

„Dnes jsme o krok blíž plnému členství v NATO,“ uvedl po hlasování tureckého parlamentu švédský premiér Kristersson. Rozhodnutí tureckých poslanců označil za pozitivní.

Ratifikace švédské žádosti není v Turecku ještě zcela u konce. Přístupový dokument ještě musí podepsat prezident Erdogan. Agentura Reuters odhaduje, že by tak mohl učinit v řádu několika dnů. Erdogan předložil parlamentu přístupový dokument k ratifikaci loni v říjnu.

V parlamentu pro vstup Švédska do NATO hlasovaly Erdoganova strana AKP, její spojenci z nacionalistické strany MHP a největší opoziční strana CHP. Islamistické, další nacionalistické a levicové strany byly z různých důvodů proti. Skoro polovina poslanců se hlasování vůbec nezúčastnila.

Aby se Švédsko stalo 32. členským státem NATO, musí jeho žádost ještě ratifikovat Maďarsko. Maďarský premiér Viktor Orbán dnes pozval předsedu švédské vlády Kristerssona do Budapešti, aby spolu o této záležitosti jednali. Mluvčí švédského ministerského předsedy agentuře Reuters řekl, že Stockholm se ještě nerozhodl, jak zareaguje.

"Je to strašné pokrytectví." Filozof Kroupa tepe Evropskou unii a varuje před Ruskem

Vstup Švédska do NATO blokovalo Turecko kvůli výhradám vůči tomu, jak Stockholm postupuje proti organizacím, které Ankara považuje za teroristické. Jedná se například o kurdské milice YPG či Stranu kurdských pracujících. Švédsko kvůli tomu zpřísnilo své protiteroristické zákony. Turečtí politici také kritizovali švédské úřady, že umožňují veřejné pálení koránu, který je pro muslimy posvátnou knihou.

V uplynulých týdnech prezident Erdogan vyzval americké vládní představitele, aby v Kongresu zajistili schválení prodeje bojových letounů F-16 Turecku a aby tak učinili souběžně se schválením švédské žádosti v tureckém parlamentu. Podle agentury AP mnoho členů Kongresu uvedlo, že obchod neschválí, dokud Turecko neratifikuje švédský vstup do NATO.

"Je to strašné pokrytectví." Filozof Kroupa tepe Evropskou unii a varuje před Ruskem

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist